Pred dvoma rokmi to bol návrh dvojice slovenských študentov, ktorí sa chceli presadiť. Z ich náčrtov sa postupne vytváral projekt. Nedávno vďaka nemu zaujali aj na konkurenčne tvrdom Arabskom polostrove.
autor - Radovan Žuffa
František Balogh a Jakub Klikač koncom minulého roka získali pozornosť šejkov v Abú Zabí, hlavnom meste Spojených arabských emirátov. Na prestížnej konferencii Expo Sciences International sa presadili unikátnym projektom ekologického ostrova. Pretože šejkovia v emirátoch sa najradšej na svoje monumenty pozerajú zhora, Slováci ich zaujali vodnými kanálmi v tvare mena Abú Zabí. Nadviazali tak na novú filozofiu arabských krajín investovať do environmentálne udržateľných projektov, ktoré budú prínosom pre budúce generácie.
VÍZIA SEBESTAČNOSTI. Spolužiaci zo strednej stavebnej školy vytvorili riešenia, ako odstrániť negatívne vplyvy súčasného stavebníctva na životné prostredie. Ich umelý ostrov Abú Zabí ponúka vlastnú biočističku, ktorá recykluje vodu, prirodzenú ventiláciu a výrobu energie zo slnka či morských prúdov. O týchto nápadoch premýšľali reálnejšie už v prvom ročníku vysokoškolského štúdia. F. Balogh v súčasnosti študuje na Slovenskej technickej univerzite a J. Klikač na Vysokej škole medzinárodných a verejných vzťahov Praha - inštitút v Bratislave.
NOVÉ TECHNOLÓGIE. ,,Naša práca rieši vybudovanie ekologicky umelého ostrova v meste Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Táto možnosť je výsledkom štúdia dostupných informácií odbornej literatúry a štúdia na internete. Zamerali sme sa na dva základné problémy, a to konštrukciu budov a ekológiu výstavby. Na tomto ostrove sme vybudovali viacero budov, ktoré by mali spĺňať potreby obyvateľstva. Z konštrukčnej stránky sme sa zamerali na revitalizovaný materiál - drevo. V týchto budovách sme ho použili preto, že vo výškových budovách sa bežne nevyužíva. Na ostrov sa dá dostať tunelom, ktorý je pod morskou hladinou. Pod morom sa taktiež nachádzajú podmorské garáže, čo je unikátna konštrukcia. Z ekologickej stránky je naša budova energeticky sebestačná a nízko emisná práve vďaka drevu. Sme presvedčení, že takýchto objektov je na svete málo," uvádzajú študenti v abstrakte projektu.
STÁMILIÓNOVÁ INVESTÍCIA. Na konferenciu v emiráte sa prebojovali so svojím projektom cez národnú súťaž, ktorá sa konala na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Celý koncept má ešte ďaleko od reálneho projektu, ale zaujal už niektorých tamojších staviteľov a do oka padol aj šejkovi Mansúrovi bin Zaíd Al Nahjanovi, ktorý ho študuje bližšie. Celý ostrov by podľa odhadov stál stovky miliónov eur. Je to menšie mesto na mori, kde sú dva hotely, tri obytné komplexy, jachtový klub, relaxačné centrum s knižnicou a nákupné centrum s kanceláriami, opísal projekt autor F. Balogh. Napriek širokému využitiu je nateraz otázne, či by sa investícia Arabom vrátila.
Študenti zaujali šejkov vodnými kanálmi v tvare arabského mena Abú Zabí
PUBLIKOVANÉ 21. január 2014