Miroslav Kohút, moderátor TA3: „A poďme do školstva. Získať bakalársky titul dnes vo väčšine prípadov nestačí. Množstvo bakalárov po skončení štúdia nenachádza uplatnenie v odbore, ktorý študovali. Namiesto očakávanej práce väčšinou vystávajú na úradoch práce. Riešením by mohlo byť zavedenie povinnej praxe už na bakalársky stupeň.“
Silvia Majerová, reportérka TA3: „Vyše 80 percent absolventov bakalárskeho stupňa pokračuje v štúdiu ďalej. S titulom bakalár sa často nezamestnajú vo svojom odbore a vykonávajú prácu na pozíciách ľudí s nižším vzdelaním. Podľa Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry to deformuje trh práce a tento titul stráca na hodnote.“
Ivan Ostrovský, Akademická rankingová a ratingová agentúra: „Tam by bolo treba pristúpiť k praktickým úpravám organizácie vzdelávania a jeho financovania. Intenzívne komunikovať s trhom práce tak, aby sme vlastne neprodukovali ďalších nezamestnaných.“
Silvia Majerová, reportérka TA3: „Vyššie šance študentov uplatniť sa v odbore, ktorý vyštudovali by mala umožniť už univerzita, a to povinnou praxou.“
Robert Redhammer, rektor STU v Bratislave: „Študentov zapájame do výskumu, orientujeme ich na prax. Preto sú potom študenti viac flexibilní, sú lepšie pripravení na to čo ich v reále potom bude čakať.“
Silvia Majerová, reportérka TA3: „Ministerstvo školstva tento postup podporuje a v budúcom roku spraví kroky, ktoré zavedú povinnú prax už na bakalársky stupeň.“
Michal Kaliňák, hovorca ministerstva školstva: „Očakávame aj to, aby sme motivovali firmy k tomu, aby vytvorili podmienky na prax študentov už počas bakalárskeho štúdia na vysokej škole.“
Silvia Majerová, reportérka TA3: „Hoci v roku 2008 bolo vhodných ponúk pre bakalárov len približne 9 percent, teraz je to už trinásť. Stále však platí to isté pravidlo.“
Marcela Glevická, hovorkyňa pracovného portálu Profesia.sk: „Platí čím mám vyššie vzdelanie, tým je väčšia pravdepodobnosť, že si nájdem prácu.“
Silvia Majerová, reportérka TA3: „Silvia Majerová, TA3.“
PUBLIKOVANÉ 1. december 2013