Minister školstva Ján Mikolaj a predseda Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Báleš spochybnili výsledky prieskumov akademickej agentúry podľa ktorej patrí spomedzi približne 1500 profesorov na Slovensku do medzinárodnej špičky len 54 z nich. Hovorí Vladimír Báleš.
Vladimír Báleš, predseda Slovenskej rektorskej konferencie: "To tvrdí jedna súkromná agentúra. Ja samozrejme s týmto nemôžem súhlasiť pretože by som vedel vymenovať určite podstatne viacej profesorov, ktorých práca je uznávaná v Európe. Ktorí majú veľké medzinárodné projekty. Jednoducho sú akceptovaní ako odborníci či už v európskom, alebo svetovom merítku."
Ako vyplýva z prieskumu 19 z 54 špičkových profesorov pôsobí v Slovenskej akadémii vied a zvyšok na vysokých školách. Predseda výboru Národnej rady pre vzdelanie, mládež, vedu a šport Ferdinand Devínsky si myslí, že z 1500 profesorov je na univerzitách len 35 takých, ktorí spĺňajú medzinárodnú špičku. Aj na tieto tvrdenia reagoval predseda Slovenskej rektorskej konferencie.
Vladimír Báleš, predseda Slovenskej rektorskej konferencie: "Ja by som to takto nestaval. Lebo niektorí profesor je veľmi dobrý v publikačnej činnosti, niektorý profesor má vynikajúci ťah na bránku. To znamená, že má veľké realizačné projekty a ďalší zas je vynikajúci v písaní vysokoškolskej literatúry, tak treba rozlišovať možno aj v tomto duchu."
Vladimír Báleš si síce netrúfa povedať koľko profesorov sa radí k špičke, ale je presvedčený že ide o väčšinu. Profesori totiž prechádzajú veľmi ostrým inauguračným konaním pričom musia spĺňať náročné kritériá vedeckej akadémie, fakulty aj univerzity.
Akademická ratingová a ratingová agentúra zisťovala aj postavenie slovenských vedcov vo svete. Zo siedmych skupín vedcov patrí 35 našich vedeckých pracovníkov z toho 23 k absolútnej svetovej špičke. Cieľom projektu bolo vyzdvihnúť v jednotlivých výskumných oblastiach vedecké osobnosti a pracoviská s nadpriemernými výsledkami. Pokračuje Michal Považan z Akademickej agentúry.
Michal Považan z Akademickej agentúry: "Hoci si mnohí myslia, až slovenská veda nie je dostatočne kvalitná. Stále sú na Slovensku vedci, vedecké tímy, vedecké pracoviská, ktoré dosahujú medzinárodne porovnateľnú úroveň."
Ivan Štik z Akademickej agentúry priblížil ktoré vedné oblasti v prieskume hodnotili.
Ivan Štik z Akademickej agentúry: "Hodnotilo sa sedem vedných odborov. To znamená fyzika, chémia, biológia, vedy o zemi, lekárske disciplína, ekonómia a environmentálne disciplíny."
Prieskum priniesol prekvapivé zistenie, že na Slovensku nemáme žiadne významnejšie osobnosti v lekárskej vede. Máme síce výborných lekárov, no ani jeden z nich nie je vedec ktorý by prišiel s novými nápadmi.
PUBLIKOVANÉ 16. január 2008