Vypestujete ho takmer zadarmo.
Zero-waste materiál sa dá s takmer nulovými nákladmi vyrobiť aj v domácich podmienkach. Študentka dizajnu na STU pre Odpady-portal.sk porozprávala o ,,čajovej hube" kombucha, z ktorej vyrobila dizajnovú tašku.
S kombuchou sa Katarína Krajčovičová prvýkrát stretla vďaka fermentovanému nápoju, ktorý sa vďaka tejto hube vyrába. Pripravuje sa z osladeného čaju, pričom o fermentáciu sa stará symbiotické spoločenstvo baktérií a kvasiniek.
Kombucha má tradíciu najmä vo východnej Ázii a k nám sa dostala z Ruska. Nápoju sa prisudzuje viacero pozitívnych účinkov na zdravie, hoci podpora vedeckými dôkazmi väčšinou chýba.
Vedľajším produktom pri výrobe nápoja je hubovitý materiál, ktorý po vysušení pripomína kožu. Práve ten študentku dizajnu na Slovenskej technickej univerzite (STU) zaujal. Sama kombuchu v súčasnosti pestuje najmä kvôli tejto surovine, s ktorou sa v rámci štúdia usiluje ďalej pracovať.
Ako sa kombucha pestuje?
Kombuchu je pomerne jednoduché vypestovať aj v domácich podmienkach. ,,Celý proces trvá od 7 do 14 dní. Závisí to od toho, aký kyslý chceme mať nápoj," zhrnula Krajčovičová. ,,Ešte dlhšou prípravou sa dá dokonca pripraviť ocot."
,,Čierny, biely alebo zelený čaj bez prídavných látok sa nechá vylúhovať v nádobe. Na jeden liter výluhu potom ide 90 gramov cukru, ideálne bio trstinového. Čaj potom treba osladiť a pridať základný kvas," vysvetľuje mladá dizajnérka postup.
Na tri litre litre čaju je podľa jej skúseností potrebné pridať aspoň deci základného zákvasu. Vtedy už musí byť čaj celkom vychladnutý, horúca voda by hubu zabila. Základný zákvas pochádza z predošlého pestovania.
Rôzne sfarbenie aj textúra
Z tejto zmesi so zákvasom sa postupne vytvorí na povrchu tekutiny dcérska huba. Jej tvar tak určuje tvar nádoby, v ktorej kombucha rastie. Sfarbenie je zas ovplyvnené čajom, ktorý použijeme.
,,Po siedmich dňoch už zbieram materiál. Každý týždeň je z pestovania nový fermentovaný nápoj aj nový materiál. Hubu potom ešte pri 40 - 50 stupňoch suším v rúre," povedala. Spracovaný materiál pripomína kožu, ale má svoju špecifickú štruktúru.
,,Pri kvasení sa uvoľňujú plyny, čo v materiál! spôsobuje rôzne nepravidelnosti. Vzniká z toho zaujímavá textúra, ale nie je to funkčný materiál, "zhodnotila.
Z materiálu mladá dizajnérka zhotovila biodegradovateľnú tašku. Ako dlho takýto výrobok vydrží, však povedať nevie, svoj prototyp zatiaľ funkčne netestovala.
V surovom stave nebude funkčná
Materiál však už momentálne má aj komerčné využitie a dizajnové produkty z kombuchy na trhu ponúka množstvo firiem.
,,Je skvelé, že čoraz viac ľudí a firiem využíva kombuchu ako udržateľný materiál. Dúfam, že aj mne sa podarí experiment dotiahnuť do naozaj funkčnej alternatívy," myslí si Krajčovičová.
Jej cieľom je teraz vytvoriť a otestovať vlastnú technológiu. Materiál chce upraviť tak, aby bol dostatočne trvanlivý a aby nedegradoval pri kontakte s vodou.
,,Nejakým spôsobom kombuchu pre použitie v praxi treba upraviť. Ani koža sa nepoužíva v surovom stave," uviedla študentka ohľadom svojich plánov.
PUBLIKOVANÉ 2. január 2019