Moderátor: „Sofia - je to vo svete populárny humanoidný robot, ktorý vyvinuli v roku 2016 v Hongkongu. Vystupuje na rôznych akciách, na vedeckých konferenciách, Sofia vraj v Saudskej Arábii získala aj občianstvo. Dnešní roboti dokážu chodiť, bežať, rozprávať a teraz aj kresliť. Príkladom je robot s názvom Ai-Da, ktorý vie maľovať. Vyzerá to tak, že bionická ruka pevne zviera štetec a robotické rameno sa pomaly pohybuje. Ako je na tom Slovensko s robotikou? U nás je v popredí výroba áut a aj elektrotechnický priemysel a samozrejme, tieto odvetvia si so sebou priniesli aj roboty. Podľa štatistiky medzinárodnej federácie robotiky, IFR za rok 2022 je v prepočte na pracovníka v priemysle najviac robotizovanou krajinou južná Kórea, nasleduje Singapur, Japonsko, Nemecko a Čína. My sme v prvej 20.-ke. Podobne je na tom Česko, Kanada, či Španielsko. Slovensko vraj v roku 2020 malo viac ako 175 robotov na 10-tisíc zamestnancov v priemysle. Mária Babinská oslovila prof. Petra Hubinského z Ústavu robotiky a kybernetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Ktoré profesie sa môžu obávať, že raz prídu o prácu?“
Peter Hubinský, Ústav robotiky a kybernetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU: „Pracovníci vykonávajúci monotónnu prácu vo veľkosériovej výrobe určite áno. Tým chcem povedať, že v malosériovej výrobe, nazvem remeselnej, sa nemusia a takisto ľudia, ktorí robia nejakú stále sa meniacu prácu, tak tam by som videl, že ešte v pohode ako, tí ľudia majú svoj náskok pred tými strojmi a tam by som problém nevidel.“
Mária Babinská, redaktorka: „Myslíte si, že raz v budúcnosti o 20, 30 rokov sa dostaneme až tam, že ten pomocník, ten robot nám dokáže urobiť nákup, navariť, upratať? Čiže spejeme až k takej modernej dobe, že už nebudeme musieť nič robiť?“
Peter Hubinský: „Veď potrebujeme, aby robot varil s bežným riadom? Môže byť, že robot bude mať polotovary, ktoré dá do nejakej mikrovlnky a len ich naservíruje. Takže my musíme trošku ubrať. Veď máme vysávacie roboty, už sú roboty, čo vedia vysávať aj na mokro, aj na sucho, máme kosačky, ale aby som chcel, aby bola kosačka súčasne aj vysávač, treba nám to? Jednoducho, ja by som zostal niekde pri zemi, v domácnosti bude, ja neviem, 5-6 zariadení, ktoré každý bude mať svoju úlohu. Jeden bude čistiť, jeden bude niečo nosiť, jeden bude strážiť, ale úplne to skombinovať do nejakého kvázi ľudského tela, aby úplne to bolo univerzálne, mne to ani veľký zmysel nedáva. Učím ja napríklad študentov, že urobiť zložitú ruku s piatimi prstami len za to, aby chytila skrutkovač, ktorý je určený pre ľudí, to je nezmysel.“
Mária Babinská: „Podieľajú sa aj naši odborníci v oblasti robotiky na vývoji robotov? Hovorí František Duchoň z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity.“
František Duchoň, Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity: „My sme tu skôr, samozrejme, zameraní na riadenie tých strojov, čiže snažíme sa venovať tomu, aby vykonávali aplikačne to, čo chceme. Ale prichádzajú niekedy také problémy, kedy je lepšie, keď si to zostrojíme sami a jednou z tých posledných štúdií, alebo teda tých robotov sú nejaké drony, ktorými rozvážame biologické vzorky aj v prípade boja proti Covid-19 atď. Tam je tá motivácia taká, že keď sa tie vzorky prenášajú z odberného miesta do laboratória, môže to dlho trvať, môže to auto ísť v zápche, čiže chceme využiť vlastne ten letový priestor, aby to bolo rýchlejšie, aby sa toho dalo viac stihnúť, čiže zautomatizovať aj takéto logistické problémy.“
Mária Babinská: „Už reálne vaše drony fungujú a prepravujú vzorky?“
František Duchoň: „Robili sme len nejaké prvé testy na vzorky, aby sme otestovali nejaké podmienky, z akých je to možné prenášať. Samozrejme, nie je to ešte komerčne nasadené, bude treba rôzne povolenia, rôznu legislatívu tomu upraviť, ale trúfame si povedať, že budeme mať v rukách ako keby dobrý príklad, že ako by to mohlo fungovať. A akonáhle si navzájom vyjdeme v ústrety s orgánmi, ktoré toto majú na starosti, tak myslím, že budeme môcť v nejakom čase hovoriť o komerčnej prevádzke.“