Vzniká projekt Bratislava – vedecké mesto XXI. storočia. Okrem hlavného mesta sa na ňom podieľa Slovenská akadémia vied (SAV), Slovenská technická univerzita (STU) a Univerzita Komenského (UK).
"Projekt má hlboký zmysel a mesto sa na ňom bude podieľať svojimi pozemkami, v rámci stavebných konaní pri budovaní novej infraštruktúry a výskumných ústavov, tiež propagáciou výsledkov," po prvom pracovnom rokovaní kompetentných zo spomínaných inštitúcií dnes informoval novinárov primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Pre TASR uviedol, že magistrát už má vyčleneného jedného pracovníka, ktorý sa bude venovať podpore mesta pre podnikateľskú sféru i podpore prenosov výsledkov výskumu do praxe.
Do dvoch týždňov chcú spomínané inštitúcie vytvoriť koncept projektu, kde sa zamerajú najmä na podporu a rozvoj troch oblastí, v ktorých má Slovensko špičkových odborníkov. Týmito oblasťami sú nové materiály a energetika, biomedicína, informačné a komunikačné technológie a znalostné techniky na nich založené. SAV s dvoma univerzitami už majú vytvorené tzv. kompetenčné centrá, do ktorých okrem výskumných ústavov a škôl patria aj výrobné podniky. "Nechceme robiť vedu pre vedu, ale prenášať jej výsledky do praxe," dodal Ftáčnik.
Podľa predsedu SAV Jaromíra Pastoreka iniciátori projektu chcú čo najefektívnejšie využiť prostriedky Európskej únie určené na vedu a výskum. "Pre obdobie 2014-2020 to môžu byť pre Slovensko až dve miliardy eur a to sú financie, aké nám naša vláda nikdy nedá," zdôvodnil Pastorek. Zároveň dodal, že za ostatných 20 rokov sa na Slovensku nič pre vedu a výskum nevybudovalo a treba využiť a vylepšiť to, čo je k dispozícii – ústavy SAV na Patrónke a vzdelávacie možnosti v neďalekej Mlynskej doline.
Aj podľa rektora STU Roberta Redhammera má Bratislava veľký potenciál byť vedeckým mestom, kde je najviac vzdelávacích a výskumných inštitúcií. Táto univerzita je orientovaná na priemysel, prax a spoločenské potreby. "Do nášho kompetenčného centra vstúpilo deväť privátnych subjektov a od roku 2005 sme v praxi podporili 40 podnikov," povedal Redhammer.
"Dozrel čas na novú postupnosť rozvoja vzdelávania i pre spoluprácu so špičkovými zahraničnými centrami. Chceme využiť široký potenciál UK s mnohými partnermi," pripomenul rektor UK Karol Mičieta.