Je súčasťou centra hlavného mesta, napriek tomu z nej chodci radšej utekajú. Mickiewiczova ulica v Bratislave už dávno stratila svoj ceng a ovládli ju autá. Študenti preto predstavili projekt, ktorý ju opäť priblíži chodcom.
Študenti Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity (STU) majú o Mickiewiczovej ulici v Bratislave svojskú predstavu, ktorá sa však rozhodne nezhoduje so stavom, v akom je rušná ulica teraz. No treba uznať, že keby vyzerala tak, ako navrhli oni, Bratislava by bola opäť o čosi krajšia a viac by demonštrovala, že ide o modernú európsku metropolu.
Centrum hlavného mesta by malo hlavne slúžiť chodcom i turistom, ktorí sa chcú po ňom korzovať a obdivovať jeho krásy i atmosféru. Preto vždy zamrzí, ak dostanú prednosť autá, čo veľakrát presahuje akceptovateľnú hranicu. Ako uvádza web STU, výsledkom sú úbytok obyvateľov, kancelárske budovy, ktoré nie je možné prenajať, a obchodné prevádzky, kde sa majitelia menia ako na bežiacom páse. Študenti z STU už toho mali plné zuby a preto priniesli na tento problém iný pohľad.
Prepojenie Hurbanových kasární a priestorov pred Alžbetkou.
Skúste si predstaviť, že Mickiewiczova ulica by sa premenila na oázu zelene s lavičkami, kde by ste si po prechádzke po meste oddýchli. Prípadne by sa zmenila na obchodné centrum s rampami a prestrešením na spôsob galérie v Miláne. Rozhodne by však táto časť mesta dostala nový a sviežejší vzhľad, ktorý by očiam chodcov lahodila oveľa viac ako terajší stav.
Obchodná galéria na Mickiewiczovej.
Fakulta na projekte spolupracuje s mestami na Slovensku i v zahraničí, pričom študenti riešia konkrétne zadania. „Spojenie budúcich architektov a vedenia mesta má obrovskú budúcnosť. Základný potenciál našich študentov tkvie v tom, že sú nezaťažení realitou až natoľko ako štandardní užívatelia mesta, a súčasne majú dostatok znalostí a dokonca aj skúseností z nových trendov, ktoré uplatňujú iné mestá,“ uviedla dekanka fakulty architektúry Ľubica Vitková.
Oživenie parčíka na Americkom námestí.
Na projekte participovali nielen samotní študenti či pedagógovia na čele s dekankou, ale aj hlavná architekta hlavného mesta Ingrid Konrad, dopravní inžinieri z praxe či architekti zo Šebo Lichý. Verejnosť si práce môže pozrieť na výstave Bratislava bez ľudí?! v galérii Satelit do 26. marca, kde ich videl aj aktuálny bratislavský primátor Ivo Nesrovnal.
„Študentské práce prezentované na tejto výstave sú niekedy inšpiráciou a niekedy reálnym riešením problému. Rozhodne by však mali byť spúšťačom diskusie, čo konkrétne by sme mali urobiť, aby sme naplno využili potenciál tohto miesta a odvrátili katastrofu,“ pripomenula STU.
PUBLIKOVANÉ 16. marec 2017