Ľuboš Sarnovský, moderátor: „Vedeli ste o tom, že na Slovensku máme viac ako 1600 plynotesných úkrytov? Niektoré sú vo veľmi zlom stave a stali sa skladiskami nepotrebných vecí. Ľudia zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa však rozhodli, že ten svoj prerobia a využijú na simulované misie do vesmíru.“
Marika Dulajová, redaktorka: „Miesta, kde sa simulované misie do vesmíru uskutočnili, sú rôzne, na Havajských ostrovoch na vrchole sopky, v Utahu a v Ománe v púšti, v Poľsku v prebudovanom leteckom hangári.“
prof. Ing. Peter Ballo, PhD., Fakulta elektrotechniky a informatiky STU Bratislava: „Tak robí sa to všelikde, ale nie je ich zase tak veľa, ako by ich bolo treba.“
Marika Dulajová: „A práve to inšpirovalo nadšencov vesmírnych misií i vplyvov extrémnej záťaže na telo v Bratislave. Jedna z nich by sa dala napríklad uskutočniť aj na technickej univerzite, a to v protiatómovom bunkri, presnejšie v kryte pod univerzitou. Ten už prešiel čiastočnou premenou, vyčistením, odvodnením, i stavebnými úpravami.“
prof. Ing. Peter Ballo, PhD.: „Neviem o tom, že by niekto mal k dispozícii tak veľký priestor a tak blízko k celej tejto infraštruktúre, ktorú k tomu potrebuje.“
Mgr. Pavel Lackovič, PhD., riaditeľ Technologického inštitútu športu FEI STU Bratislava: „Naša vízia je v podstate nevyužitý priestor využiť na či už športové, alebo vedeckovýskumné aktivity.“
Marika Dulajová: „Nápad sa zrodil pred rokom a tak trošku ho odpozorovali od iných krajín.“
Mgr. Pavel Lackovič, PhD.: „Hlavne vo Švajčiarsku sa tieto bývalé CO kryty začínajú prerábať a začínajú sa využívať aj na civilné účely.“
Marika Dulajová: „Koľko ľudí tam na tom pracovalo a čo to stálo, to by sa vraj zasa Švajčiari mohli naučiť od Slovákov.“
Mgr. Pavel Lackovič, PhD.: „Neviem to presne povedať, ale takou hlavnou zložkou je asi 5 ľudí.“
Marika Dulajová: „Na Slovenskej technickej univerzite už jeden o niečo menší prerobili, slúži ako telocvičňa.“
Petar Lazarov, hovorca Ministerstva vnútra SR: „Zoznam týchto krytov nie je možné zaslať, a to z dôvodu veľkého množstva. Na území Slovenskej republiky evidujeme celkovo 1621 odolných a plynotesných úkrytov a 305 901 jednoduchých úkrytoch budovaných svojpomocne. Zhruba tretina úkrytov je dvojúčelovo využívaná.“
Marika Dulajová: „Vstup i pobyt v nich si poniektorí môžu pamätať z cvičení civilnej obrany. Aj do tohto sa vchádza cez masívne dvere, má zdroje pitnej vody, agregáty na výrobu elektrickej energie i vzduchotechniku.“
prof. Ing. Peter Ballo, PhD.: „Kryt je, ako už bunkre bývajú, spravený veľmi solídne, postupne do neho dáme technológie, ktoré umožnia testovať, skúšať dlhodobú záťaž fyzickú a psychickú ľudí, ktorí sú izolovaní od vonkajšieho sveta.“
Marika Dulajová: „Marika Dulajová, televízia JOJ.“
PUBLIKOVANÉ 26. december 2018