Z eurofondov majú vznik núť tri centrá pre vedcov - biomedicínske, energetické a IT.
Bratislava. Slovenskej vede chýba jedna celá generácia, ktorá za posledných dvadsať rokov odišla do zahraničia. Tri najväčšie bratislavské univerzity sa preto spojili so Slovenskou akadémiou vied a magistrátom a za eurofondy chcú v Bratislave vytvoriť „vedecké centrum Európy", aby mladých vedcov prilákali späť. V zahraničí študuje okolo 20- až 30-tisíc mladých ľudí, hovorí Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity (STU). „Značná časť v zahraničí ostáva." Na projekte spolupracujú STU, Univerzita Komenského a Ekonomická univerzita, chcú vybudovať tri vedecké kompetenčné centrá s presahom na celé Slovensko.
Spoja študentov a vedcov
Sústrediť by sa podľa primátora Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru) mali na tri oblasti - biomedicína, podpora materiálov a energetiky a informačné a komunikačné technológie. Prepoja areál SAV na Patrónke a Mlynskú dolinu s vysokými školami. Mesto prispeje pozemkami. Bratislava má z eurofondov dostať približne 140 miliónov eur. Z Bruselu dostala na projekt výnimku, keďže ako jeden z bohatších regiónov eurofondy bežne čerpať nemôže. Ďalšie výnimky chcú vybaviť aj v rokoch 2014 a 2020.
Projekt ešte kreslia
Prezident SAV Jaromír Pastorek hovorí, že stavať by nemali na zelenej lúke, mohli by sa využiť už aj existujúce priestory. „Za dvadsať rokov nevznikla v meste žiadna vedecká alebo vzdelávacia inštitúcia," dodal. Konkrétny projekt výstavby nových kompetenčných centier ešte nie je. Univerzity a SAV ho chcú vypracovať do dvoch týždňov.
Lucia Tkáčiková osme
Kompetenčné centrá
- v Európskej únii sú nástrojom na podporu výskumu;
- spoja akadémiu, vysoké školy a priemysel pre prax;
- cieľom je zlepšiť spoluprácu a prepojenie s podnikmi;
- vymieňať informácie a nové technológie.