Americká spoločnosť Tesla ohlásila novinku a jej batérie budúcnosti:
Bude to medzník v energetickom priemysle! Chod domácností na celom svete sa zásadne zmení. Je to iba ďalší reklamný ťah, nič viac. Aj takto zareagovali svetové médiá po tom, ako americká firma Tesla predstavila svoje veľkokapacitné batérie. V čom je teslácky patent taký výnimočný? A aký má názor popredný slovenský odborník na energetiku?
Podľa predstaviteľov spoločnosti Tesla Motors, ktorú preslávila výroba elektromobilov, majú byť nové veľkokapacitné batérie PowerPack a predovšetkým PowerWall medzníkom v energetike. Energiu si budú vyrábať cez solárne panely, tú následne môžu zužitkovať v noci alebo v čase výpadku siete. Domácnosť by tak bola sebestačná, batérie by pokrývali napr. chod všetkých elektrospotrebičov. ,,Slnko nesvieti celý deň a tak musí byť energia uložená. Nechceme využívať energiu zo solárnych článkov iba cez deň, keď ľudia nie sú doma. Musíme sa ju naučiť uskladňovať a v správnej chvíli využiť," povedal šéf spoločnosti Tesla Motors Elon Musk.
UCELENÝ PRODUKT
Je prirodzené, že uvedenie tohto produktu je sprevádzané očakávaniami. ,,Zariadenie PowerWall je novým produktom, ktorý môže nasmerovať vývoj celého odvetvia. Podobne ako telefóny od spoločnosti Apple. Aj predtým, ako Steve Jobs predstavil prvý iPhone, existovali telefóny s dotykovým displejom, ale až potom začali všetci výrobcovia zlepšovať koncept a vznikli moderné smartfóny," vysvetľuje František Janíček z Ústavu elektroenergetiky a aplikovanej elektrotechniky FEI STU v Bratislave. Rovnako, už dávno existujú účinné batérie, nabíjacia elektronika a iné komponenty, no nikto doposiaľ neponúkal ucelený produkt.
MNOHÉ VÝHODY
Vo vnútri zariadenia Tesla PowerWall je umiestnená lítiovo-iónová batéria, akú bežne používajú aj iní výrobcovia. ,,Tesla však doplnila účinnú riadiacu elektroniku a chladiaci systém, ktorý umožňuje rýchle nabíjanie bez rizika prehriatia. Pridanou hodnotou je integrácia všetkých komponentov do jedného celku, ktorý je priestorovo úsporný a elegantne vyhotovený. Lákadlom je aj desaťročná záruka, ktorú výrobca garantuje," vyratúva výhody Janíček. Powerwall sa dá umiestniť na stenu domu, existuje zatiaľ vo dvoch verziách. Dosahuje kapacitu 7 až 10 kWh a stojí 2 700 až 3 100 eur. Uskladňuje energiu získanú z obnoviteľných zdrojov, predovšetkým zo slnka, ale je možné využiť aj nabíjanie z bežnej siete. V prípade výpadku elektrickej energie v domácnosti sa tak dá uchovaná energia využiť. Súčasný stav batérií Powerwall si vie ich majiteľ odsledovať pomocou internetovej aplikácie. Veľkorozmerný Powerpack zase disponuje kapacitou až 100 kWh. Výroba oboch typov by sa mala rozbehnúť predovšetkým po dokončení obrovskej fabriky na batérie v americkej Nevade, pričom náklady na výstavbu obrovského komplexu sa vyšplhajú na približne 4,5 miliardy eur. Do roku 2020 by chcela Tesla pod horúcim púštnym slnkom ročne vyrábať 500 000 batérií ročne.
VYSOKÉ NÁKLADY
Elon Musk s hrdosťou predstavil aj technické parametre PowerWallu. Tak napr. celková účinnosť nabíjacieho cyklu dosahuje 92 percent, zariadenia fungujú pri teplotách od -20 do 43 stupňov Celzia. ,,Ľudstvo by bolo hlúpe, keby nezačalo v čo najväčšej miere využívať najväčší a najspoľahlivejší reaktor. Tá energia je vlastne zadarmo, tým reaktorom je totiž slnko," vyjadril sa Musk. František Janíček si myslí, že hoci je zariadenie spoločnosti Tesla lacnejšie, ako niektoré konkurenčné zostavy, pre priemernú slovenskú domácnosť stále nie je akumulácia doma vyrobenej elektriny ekonomicky výhodná. ,,Až v prípade ďalšieho poklesu cien akumulátorov alebo výrazného zdraženia elektriny by sa domáca akumulácia stala zaujímavou aj pre bežné slovenské domácnosti," pripomína.
KONKURENCIA
Na vyjadrenia spoločnosti Tesla zareagoval aj konkurenčný Panasonic. Podľa oficiálneho vyjadrenia koncernu, v Japonsku sa podobné batérie s úspechom vyrábajú tri roky. Navyše Tesla v prvom kvartáli zaznamenala vysoké straty. František Janíček tvrdí, že masové využitie zariadení typu PowerWall ešte nie je na programe dňa. ,,Pre prevádzkovateľa distribučnej sústavy však môže byť v budúcnosti možno výhodnejšie vybudovať akumulátorovňu na princípe batérií ako nakupovať podporné služby z iných zdrojov na výrobu energie (tepelné, plynové, vodné a pod.). V regiónoch, kde sú problémy so zabezpečením dodávky energie je výstavba akumulačných zariadení výhodnou alternatívou, ako preskočiť jedno vývojové štádium. Podobne ako prebehol proces v odbore Telekomunikácií, kde budovanie káblových ciest prenosov pre klasické technológie nahradili mobilní operátori," dodáva Janíček.
Ľudstvo by bolo hlúpe, keby nevyužívalo ten najspoľahlivejší reaktor - slnko
NIKOLA TESLA * 1856 + 1943
Americká firma nesie meno po geniálnom fyzikovi srbského pôvodu. Stojí za viacerými vynálezmi, napríklad Teslovým transformátorom napätia či Teslovou turbínou, vynašiel tiež striedavý elektrický prúd, skúmal bezdrôtovú telegrafiu a bezdrôtový prenos elektriny na veľké vzdialenosti. O jeho objavy sa zaujímala aj americká vláda.
TESLA POWERWALL Kapacita: 7 kWh a 10 kWh Cena: 2 700 - 3 100 eur Záruka: 10 rokov Účinnosť nabíjacieho cyklu: 92 percent Výkon: 2,0 kW trvalo a 3,3 kW špičkovo Prevádzková teplota: -20 °C až +43 °C Hmotnosť: 100 kg Rozmery: 1 300 mm 860 mm 180 mm
foto:
CHOD DOMÁCNOSTÍ: Obyvatelia domov budú môcť využívať nazhromaždenú energiu zo slnka aj v noci. Teda nie iba v čase, keď slnko svieti.
ELON MUSK: Od veľkokapacitných batérií si sľubuje totálnu zmenu v energetickom priemysle.
BATÉRIA TESLA: Masová výroba by mala začať po otvorení závodu v americkej Nevade.