Takmer štyri desiatky študentov Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave prezentujú od dnes v považskobystrickej radnici svoje architektonické práce.
Vznikli v ateliéroch urbanistickej tvorby na Ústave urbanizmu a územného plánovania a sú výsledkom spolupráce mesta Považská Bystrica a Fakulty architektúry STU v Bratislave.
Podľa vedúceho Ústavu urbanizmu a územného plánovania Bohumila Kováča študentské práce sa venujú dostavbe najväčšieho považskobystrického sídliska Rozkvet a riešia tiež potenciál a možnosti centrálnej mestskej zóny. Bakalárske práce sa venovali problematike verejných priestorov. „Celkovo sa do projektu zapojilo asi 40 študentov – tretiakov a štvrtákov,“ doplnil Kováč s tým, že bakalárska práca Považskobystričana Maroša Kostelanského bola nominovaná do celoslovenskej prehliadky bakalárskych prác.
Ako informovala dekanka Fakulty architektúry STU Ľubica Vitková, študentské práce sú výsledkom spolupráce STU a mesta Považská Bystrica, ktoré školu oslovilo s prosbou o spoluprácu pri riešení niektorých akútnych rozvojových problémov. „Ponúkli sme mestu architektonické riešenia troch lokalít s tým, že sú riešené alternatívne. Vážime si predovšetkým to, že študenti riešia predovšetkým reálne problémy. Pre študentov je to výzva a majú možnosť komunikovať nielen s odborníkmi z mesta, ale aj s jeho obyvateľmi. Cenné je najmä to, že mesto dostane obraz možných riešení a postupov, ako by sa mohlo v budúcnosti rozvíjať,“ skonštatovala dekanka s tým, že študenti nie sú zaťažení a dokážu priniesť nekonvenčné a smelé riešenia.
Podľa primátora Považskej Bystrice Karola Janasa je dobré, že na mesto sa pozreli architekti, ktorí majú nezaťažený pohľad. „Pohľad študentov, mladých ľudí, ktorí sú vedení odborníkmi, môže mestu pomôcť. Vnímame to ako snahu podať nám nové podnety ako meniť naše sídliská. Centrá mesta už sú definované budovami, ale sídliská sa stále dajú meniť a dotvárať. Chceme k prácam otvoriť aj verejnú diskusiu s obyvateľmi, ako ďalej vnímať naše mesto. S Fakultou architektúry by sme chceli aj v budúcnosti spolupracovať na obnove ďalších sídlisk v meste,“ priblížil Janas.
Čerstvý bakalár vo svojej práci riešil priestor Námestia A. Hlinku od kostola po centrum, kde v minulosti bolo hlavné považskobystrické námestie. „Navrhoval som nové osi, orientácie, aby napríklad mesto vedelo, že má aj Kalváriu, čo dnes nevie. Kostol je napríklad za štvorprúdovou cestou a mojimi návrhmi som sa snažil tieto hodnoty pozdvihnúť, aby tu neboli len administratívne budovy a obchodné domy,“ zdôraznil Kostelanský.
Výstava študentských práce bude verejnosti prístupná v priestoroch pred zasadačkou mestského zastupiteľstva na mestskom úrade počas úradných hodín až do septembra.
PUBLIKOVANÉ 22. júl 2016