Patrik Švajda, moderátor: „Absolventi pripravení do práce, kredity za prax alebo štúdium ako na amerických školách.“
Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Mladí si budú môcť namiesto jedného odboru nakombinovať predmety, ktoré ich bavia a potom sa vyprofilujú.“
Patrik Švajda: „Niektorí si zase za štúdium možno zaplatia. Školstvo čaká zásadná reforma. Analytici už zverejnili, ako by to malo vyzerať na vysokých školách.“
Zuzana Javorová, redaktorka: „Plán pre vysoké školstvo rozoberá budúcnosť na pätnástich stranách. O desaťročie by malo byť štúdium dostupné pre všetkých zdatných. Vysoké školy ponúkať kvalitné vzdelávanie, motivovaných a zaplatených učiteľov a k tomu viac peňazí.“
Peter Plavčan, minister školstva (nom. SNS): „Keď všetky tieto návrhy zhrniem, tak najdôležitejšie je, že sú orientované na zvýšenie kvality a potom na akúsi otvorenosť vzdelávania pre študentov.“
Zuzana Javorová: „Kvalita je v dokumente kľúčové slovo. V rôznych tvaroch sa skloňuje približne sedemdesiatkrát. O plánoch sme sa rozprávali s rektorom z jednej z úspešnejších univerzít. Hovorí, že vidí pozitívne body, ale aj trhliny.“
Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity: „Sa akcentuje zvyšovanie dostupnosti vysokoškolského vzdelávania, ale nám sa zdá, že vysokoškolské vzdelávanie je už tak široko dostupné, že toto by nemal byť hlavný cieľ. Hlavný cieľ by mal byť práve hľadanie, ako prispôsobiť vysokoškolské vzdelávanie trhu práce a spoločenským potrebám.“
Peter Plavčan: „Systém vzdelávania by mal byť otvorený a dostupný každému, kto splní podmienky. Ak bude potrebné v niektorých odboroch zvýšiť počty absolventov, samozrejme, vieme to motivovať.“
Zuzana Javorová: „Štát chce školám posielať peniaze tak, aby sa už nenaháňali za kvantitou a teda počtom študentov. Za samotnú kvalitu ale budú zodpovedať školy. Na pláne sú aj bakalárske programy ušité pre trh práce. Spolupráca so zamestnávateľmi, kredity za prax a takzvané liberálne štúdiá.“
Robert Redhammer: „Kde si študent sám môže nakombinovať voliteľnosťou tých predmetov ten samotný jeho profil, ktorý vlastne absolvuje.“
Zuzana Javorová: „Investície do školstva by sa mali vyrovnať priemeru vyspelých krajín. No a viac má dostať veda aj výskum. Presné čísla ale zatiaľ chýbajú. Zdrojom financií ale možno budú aj študenti. V hre je možnosť, že ich školy prijmú viac, ako zaplatí štát. Ale za školné.“
Ivan Ostrovský, Akademická rankingová a ratingová agentúra: „Dá sa to čítať ako veľmi zákerná ponuka pre vysoké školy, aby samotná vysoká škola zobrala na svoje plecia zodpovednosť za to, že spoplatní vysokoškolské štúdium.“
Zuzana Javorová: „Hovorí Ivan Ostrovský z Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry, ktorá vyše desať rokov hodnotí fakulty a vysoké školy a upozorňuje aj na nedostatky.“
Ivan Ostrovský: „Je to v zásade dobre orientovaný, dobre nastavený materiál a zároveň ide o typický dokument ministerstva školstva, ktorých ministerstvo vyprodukovalo za posledných dvadsať rokov niekoľko. Tie ciele, teda väčšina z nich sa podobajú takým tým večným pravdám, ako že keď slnko zapadne, tak zároveň aj na druhý deň musí vyjsť.“
Peter Plavčan: „Je ambiciózny, sú tam niektoré návrhy, ktoré presahujú akúsi tú úroveň predchádzajúcich dokumentov.“
Ivan Ostrovský: „Očakávam, že sa rozvinie dosť široká odborná diskusia.“
Zuzana Javorová: „Debata odborníkov má ciele ešte vybrúsiť a rozpracovať ich do reálneho konca. Viac by sme mohli vedieť začiatkom budúceho roka.“
[Markíza, 19:00 19/11/2016]