Pandémia ukázala, ako sú robotické a kybernetické systémy v priestore Priemyslu 4.0 dôležité. Myslí si to František Duchoň, profesor FEI STU v Bratislave.
Práve robotika má zmysel naprieč rôznymi sektormi - v priemysle, stavebníctve, zdravotníctve, poľnohospodárstve, ale aj v domácnosti či v súvislosti s ochranou zdravia v dôsledku pandémie COVID-19. Dnes môžete roboty vidieť
v laboratóriách, letecké snímky zase zabezpečujú drony, ale sú i mnohé ďalšie príklady z praxe. Táto oblasť môže vtiahnuť mladých ľudí, ktorým však treba v prvom rade ukázať, čo všetko technológie ponúkajú a zároveň dokážu.
Aj tento rok sa konala zaujímavá robotická súťaž pre stredoškolákov, ktorí sa mohli pod vedením svojich pedagógov zapojiť do druhého ročníka road2FEI.
„Bolo naozaj skvelé vidieť sa s účastníkmi a učiteľmi naživo. Čo sa mne na tom páčilo, že sme mali možnosť vidieť skutočné emócie a spätnú väzbu od súťažiacich. Počítačový monitor vám v tejto oblasti toho moc neposkytne. Pandémia mala vplyv hlavne na skutočné zručnosti. Aj naša súťaž je orientovaná na zručnosť práce so skutočným robotom. Keď sme to realizovali len v simulátore, tak žiaci sa naučili základné veci, ale reálny robot niektoré tímy vrátil naspäť na zem. Verím, že tieto zručnosti budú schopní dobehnúť, pretože predsa len ten skutočný svet je ešte mierne odlišný od toho virtuálneho,“ reaguje na začiatok František Duchoň z FEI STU v Bratislave, ktorý si zobral súťažiacich študentov pod patronát.
Prečítajte si viac:
https://touchit.sk/buducnost-robotov-nenahraditelne-postavenie-maju-nielen-v-priemysle/415605