Ministerstvo školstva uvažuje nad zavedením novinky, vďaka ktorej sa vysokoškolským profesorom bude môcť stať aj skúsený odborník z praxe bez potrebného vzdelania.
O vysokoškolské pozície docentov a profesorov by sa po najnovšom mohli uchádzať aj ľudia bez absolvovania doktorandského štúdia. Tvrdí to minister školstva Peter Plavčan. Pozície interných profesorov by preto mohli byť otvorené aj pre odborníkov z praxe.
Titul profesor môže úplne zaniknúť
Ako potvrdilo ministerstvo školstva, o pozície profesora či docenta na vysokej škole sa môže v budúcnosti uchádzať viac ľudí. Záujem by bol najmä o odborníkov s praktickými znalosťami. ,,Malo by ísť o otvorenie systému, teda zavedenie alternatívnej kariérnej cesty. Okrem toho diskutujeme, či majú popri súčasných pracovných miestach stále existovať aj vedeckopedagogické tituly," informoval komunikačný odbor rezortu. Návrh môže podľa rezortu povzniesť celkový záujem o prácu na univerzitách. Ten totiž upadá a školy začínajú riešiť problémy s nedostatkom učiteľov. Kým v súčasnosti je ich približne 12-tisíc, pred piatimi rokmi to bolo o takmer tisícku viac. Súčasný systém je nastavený tak, že na získanie pedagogickej práce na vysokej škole musí uchádzač najskôr absolvovať doktorandské štúdium a až po získaní titulu PhD. môže zostať na škole učiť v pozícii odborného asistenta. Zmena by tak mohla priniesť do škôl odborníkov, ktorí sa nebudú preukazovať vzdelaním, ale pracovnými výsledkami. Podľa podpredsedu školského odborového zväzu Miroslava Habána by však schválenie takéhoto návrhu mohlo znížiť kvalitu, lebo na vyučujúcich by boli menšie nároky. ,,Na to, aby bol niekto docent alebo profesor musí spĺňať kritériá vedeckých rád jednotlivých univerzít. Po nástupe na miesto odborného asistenta musí mať odučené roky praxe, podieľať sa na vedeckej činnosti, mať vedecké články či potrebný počet odučených absolventov," tvrdí Habán.
Prínos praxe
Analytička M.E.S.A. 10 Renáta Králiková vidí v novele naopak potenciál priniesť do slovenských vysokých škôl viac praktických zručností. Odborníci z praxe totiž v súčasnosti môžu byť zamestnaní iba ako externisti, pričom na verejných školách je ich odhadom menej ako tisíc. Napriek tomu si myslí, že niektorí predstavitelia vysokých škôl budú mať s takouto zmenou problém. ,,Viem si predstaviť, že zamestnávanie ľudí z praxe by sa nemuselo páčiť súčasným vysokoškolským profesorom, ktorí si na tituly vyslovene potrpia," vysvetlila. Samotné slovenské univerzity si potrebu ľudí z praxe na školách uvedomujú, tvrdia však, že množstvo odborníkov vyučuje už teraz. ,,U nás ich je niekoľko na pozícii hosťujúcich profesorov. Osobne si myslím, že je lepšie upraviť postupy menovania docentov a profesorov, ako robiť výnimky v obsadzovaní týchto miest," povedal rektor Slovenskej technickej univerzity Róbert Redhammer. Odborníci z praxe sú podľa prorektorky Univerzity Komenského Zuzany Kovačičovej aj u nich. Priznáva, že zamestnávanie takýchto ľudí na interné pozície by mohlo byť v budúcnosti zaujímavé. Prízvukuje však aj to, že treba stanoviť rozumné kritériá, ktoré musia uchádzači splniť.
Priepastné platové rozdiely
Odborníci sa zhodujú, že súčasná neatraktivita povolania učiteľov spočíva najmä v nepostačujúcom platovom ohodnotení. Štatistický úrad vypočítal priemerný plat učiteľov na univerzitách na 1 153 eur. Predseda Rady vysokých škôl Martin Putala si preto myslí, že súčasnú situáciu táto novela nevyrieši. ,,Je potrebné zatraktívniť vysokoškolské prostredie vyšším financovaním vysokých škôl a vedy, aby bolo zaujímavé aj pre odborníkov z praxe," povedal. Predseda Rady vysokých škôl pritom už v minulosti naznačil, že na ideálny chod vysokého školstva treba nalievať do univerzít o 60 miliónov eur ročne viac ako doteraz. Podľa rektora Slovenskej technickej univerzity Róberta Redhammera je najväčší nedostatok najmä v počte vyučujúcich informatiku. Prezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský zdôrazňuje, že situácia sa kvôli priepastnému rozdielu medzi súkromným a verejným sektorom v tomto odbore tak skoro zrejme nezmení. ,,Priemerný plat docenta dosahuje 1 565 eur. Je možné predpokladať, že vysokoškolský expert s takouto kvalifikáciou v IT odbore má bežne ponuku v súkromnej firme na úrovni 3-tisíc eur," vysvetlil.
PUBLIKOVANÉ 13. júl 2016