Minister presadzuje väčšiu podporu škôl zo strany súkromnej sféry.
Bratislava - Skriptá, z ktorých sa učia strojári z bratislavskej Slovenskej technickej univerzity, pomáhali vytvoriť inžinieri z automobilky Volkswagen. Firma okrem nich podporuje aj košickú a žilinskú, a tiež Ekonomickú univerzitu v Bratislave - na prednášky posiela svojich odborníkov, pomáha vybaviť laboratóriá. ,,Každoročne ide o päťciferné sumy v eurách," opisuje finančnú podporu vysokých škôl hovorca firmy Vladimír Machalík. Čo najviac peňazí zo súkromnej sféry by minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) rád videl na všetkých univerzitách. Konkrétne kroky predstaví vo veľkej novele zákona o vysokých školách. ,,Objem financií od štátu by napríklad mohol byť viazaný na objem prostriedkov získaných zo súkromnej sféry," povedal HN zdroj z vedenia ministerstva.
Prudké zlepšenie
Štát dnes dotuje vysoké školy v závislosti od počtu študentov, ekonomickej náročnosti štúdia či výsledkov vo vede. V zanedbateľnej miere zohľadňuje uplatnenie absolventov na trhu práce, úspešnosť v získavaní vlastných zdrojov vôbec. Napriek tomu sa školy v tomto ukazovateli zlepšujú - od začiatku minulého desaťročia, keď na ne štát previedol majetok a uvoľnil im ruky na získavanie vlastných zdrojov, sa objem financií zo súkromných zdrojov strojnásobil. ,,Podiel súkromných výdavkov v oblasti vysokoškolského vzdelávania v rokoch 2000 až 2010 na Slovensku významne stúpol z 8,8 na 29,8 percenta," hovorí štatistik sekcie vzdelávania OECD Joris Ranchin. Priemer OECD je o čosi vyšší - 32 percent. Niektoré školy by pripravovanú zmenu privítali. ,,Súhlasím, že kritériá financovania je potrebné rozšíriť aj o mieru, v akej plnia tzv. tretiu misiu - spolupráca s podnikmi, inštitúciami a inými aktérmi v mieste a regióne svojho pôsobenia," tvrdí rektor Prešovskej univerzity René Matlovič. Na druhej strane je však podľa neho potrebné zo strany štátu prijať opatrenia, ktoré by stimulovali podniky. ,,Aby vo väčšej miere spolupracovali s vysokými školami a podieľali sa na financovaní výskumu a vývoja."
Otázka ponuky
Väčšina oslovených firiem zatiaľ smeruje finančné injekcie skôr na perspektívnych študentov. ,,Umožňujeme im zoznámiť sa s výrobným procesom, organizujeme pre nich súťaže," hovorí Jozef Bačé z Kia Motors Slovakia. ,,Prednášky, týždeň s praxou a podobne," hovorí aj šéf ľudských zdrojov v IT firme Soitron Tomáš Turkovič. ,,Ak chcú školy bližšie spolupracovať s firmami, musia im vedieť aj niečo ponúknuť. Či už byť schopné dodávať analýzy a riešenia situácií z praxe alebo kvalitných absolventov," dodáva Machalík z Volkswagenu.
Koľko si zarobia univerzity vlastnou podnikateľskou činnosťou (v EUR)
Výnos z podnikateľskej činnosti Podiel na celkových výnosoch školy
1. Technická univerzita vo Zvolene 3,11 milióna 16 %
2. Žilinská univerzita v Žiline 6,6 milióna 14 %
3. Slovenská technická univerzita v Bratislave 6,4 milióna 7 %
4. Technická univerzita v Košiciach 3,9 milióna 6 %
5. Akadémia umení v Banskej Bystrici 218-tisíc 5 %
priemer verejné vysoké školy SR 4,6 %
PUBLIKOVANÉ 1. júl 2013