Andrea Pálffy-Belányi, moderátorka: „Kam ďalej? Túto otázku už riešia nielen stredoškoláci, ale aj ich rodičia minimálne niekoľko týždňov. Čas na podanie prihlášok na vysoké školy sa totiž kráti. My vieme čo žiakov pri tejto dôležitej voľbe ovplyvňuje najviac.“
Neuvedená: „Určite aj to, že kde sa nachádza alebo aj aké sú odozvy študentov z týchto škôl.“
Neuvedený: „Záleží mi skôr na kvalite a hlavne peniazoch ako koľko bude stáť.“
Neuvedená: „Myslím, že si môžem nájsť aj dobré uplatnenie po tejto škole.“
Ján Baček, redaktor TV JOJ: „Verejné vysoké školy v minulom roku prišli o takmer 7 tisíc študentov. Súkromné si naopak prilepšili o takmer 2 tisíc nových vysokoškolákov. Každá škola nielen na veľtrhu si je preto vedomá silnej konkurencie.“
Peter Pištek, STU Bratislava: „Technických škôl nie je tak veľa, ale aj medzi nami je samozrejme ten konkurenčný súboj.“
Adriana Sabolová, Univerzita P. J. Šafárika Košice: „Tá zdravá konkurencieschopnosť musí byť.“
Ján Baček, redaktor TV JOJ: „Školáci si môžu na Slovensku vybrať spomedzi 20 verejných vysokých škôl, troch štátnych a 12 súkromných. Najväčší záujem je o vedy, náuku a služby.“
Alena Rychtářová, SAVS CZ: „To co nás odlišuje od těch ostatních škol je to, že můžou získat praktické zkušenosti.“
Ján Baček, redaktor TV JOJ: „V minulom roku na vysokých školách študovalo celkovo 212 tisíc študentov, pričom externistov bolo menej ako v predchádzajúcich rokoch. Podľa stredoškolákov tento počet bude ešte klesať keďže od januára sa dĺžka externého vysokoškolského štúdia predlžuje.“
Neuvedený: „Myslím si, že sa bude menej prihlasovať na externé štúdium a myslím, že viac na to denné.“
Neuvedená: „Je to nevýhoda pre tých, čo študujú tak dlho.“
Daniela Kráľovičová, organizátorka veľtrhu: „Počítame s tým, že nie všetci študenti chcú ísť ďalej študovať, takže vlastne táto časť je určená pre nich.“
PUBLIKOVANÉ 12. október 2012