Ľuboš Sarnovský, moderátor: „Na slovenské univerzity sa údajne hlási čoraz menej záujemcov. Zatiaľ čo napríklad na brniansku Masarykovu univerzitu, každým rokom viac. Samozrejme slovenských. Negatívom je to, že veľká väčšina z nich sa už na Slovensko neplánuje vrátiť.“
Anton Adamčík, redaktor: „Najkritickejšia situácia začína byť na jednej z dvojice najúspešnejších slovenských vysokých škôl - na bratislavskej STU-čke, kde za posledné desaťročie poklesol záujem zhruba o jednu tretinu.“
Robert Redhammer, rektor STU BA: „Od roku 2006, kedy sme mali devätnásťtisíc študentov, dneska máme len zhruba trinásť tisíc. Tento rok je výraznejší pokles prvákov.“
Anton Adamčík: „Druhá top univerzita, Komenského, zatiaľ zostáva bez zmeny počtu prijatých. No aj o ňu záujem klesá.“
Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského v Bratislave: „Pokles my zatiaľ nepociťujeme výrazne, okrem niektorých významných odborov.“
Anton Adamčík: „Napríklad učiteľské odbory alebo technické ako matematika a fyzika. Košická UPJŠ-ka alebo banskobystrická Univerzita Mateja Bela výrazný pokles nezaznamenáva.“
Zuzana Ševčíková, hovorkyňa Univerzity Mateja Bela (telefonát): „To, že tých študentov je aj tento rok o trochu menej, súvisí s celoslovenským vlastne demografickým vývojom.“
Anton Adamčík: „Toto je viac-menej celoeurópsky trend a týka sa rovnako aj brnianskej Masarykovej univerzity. No pokiaľ ide o slovenských študentov, tých na nej, naopak, z roka na rok pribúda.“
Tereza Fojtová, hovorkyňa Masarykovej univerzity (telefonát, preklad z češtiny): „V roku 2006 ich bolo cez dva a pol tisíc, aktuálne u nás študuje zhruba päťtisíc šesťsto Slovákov.“
Anton Adamčík: „Čo znamená, že nám neunikajú len top talenty na najprestížnejšie svetové univerzity, ale aj študenti miernejšie nadaní. No a väčšina z nich sa na Slovensko ani nemá dôvod vrátiť. Manažment vysokých škôl si už uvedomuje, že na to, aby mohol zvrátiť tento trend, bude musieť zabojovať aj vo vlastných radoch.“
Karol Mičieta: „Kde my máme slabinu, je hlavne v prístupe, v osobnom prístupe k študentom. Ten záujem o študenta na každej úrovni.“
Anton Adamčík: „Potrebujú vytvoriť ponuku atraktívnejších vzdelávacích programov, ale aj zmeniť poslanie vysokých škôl. Napríklad niektoré z nich by mali poskytovať top výskum, iné zas akademické vzdelanie alebo vzdelanie pre aplikáciu v praxi.“
Robert Redhammer: „Potrebovali by sme uvoľniť zákon, dať viacej právomocí vysokým školám, aj zvýšiť financovanie.“
Tereza Fojtová: „V posledných rokoch sme na rozdiel od možno slovenských vysokých škôl investovali pomerne významné prostriedky práve do vybavenia pre výuku alebo pre vedu a výskum. Na našej univerzity bolo investovaných do toho zázemia cez niekoľko niekoľko miliárd korún.“
Eva Koprena, hovorkyňa Ministerstva školstva SR: „Zámerom ministerstva je zatraktívniť slovenské vysokoškolské prostredie aj pre zahraničie, no ale limitujúcim faktorom sú financie.“
[JOJ, 19:30 19/11/2016]