V zimných a jarných mesiacoch je v odpadových vodách viac antibiotík, v lete antihistaminík. Počas celého roka sú prítomné antidepresíva, lieky na kardiovaskulárne ochorenia či vysoký krvný tlak. Zvyšky liekov či drog vo vodách pravidelne sleduje tím vedcov zo Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave. Ten tiež zistil, že z drog na Slovensku je najviac obľúbená marihuana či metamfetamín. Cez víkend najmä vo väčších mestách stúpa spotreba extázy.
Tím z fakulty chemickej a potravinárskej technológie sleduje zloženie odpadových vôd na vstupe aj na výstupe z čistiarne už v desiatkach slovenských miest a v ôsmich nemocniciach. Kontroluje prítomnosť viac ako 30 typov drog a 120 typov liečiv a prítomnosť baktérií rezistentných na antibiotiká. „V prípade mikropolutantov ako spomínané liečivá, pesticídy, hormóny a iné látky nie sú čistiarne také účinné. Dôvodom je, že technológia čistenia vody je stará zhruba sto rokov. Za toto obdobie sa výrazne nezmenila. Pred vedcami tak stojí nová výzva,“ priblížil Tomáš Mackuľak z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU.
Okrem pozorovania odborníci z STU hľadajú metódy, ako z vôd odstrániť zvyšky liekov, drog, vírusy a baktérie rezistentné voči antibiotikám. V hre sú chemické formy čistenia. Niektoré postupy budú chrániť patenty.
Vedci overujú niekoľko metód čistenia a dezinfekcie vôd – od vodných rastlín cez chemické postupy až po nanomateriály. „Vyvíjame bórom dopované diamantové elektródy, ktoré majú schopnosť odbúrať z vody aj tie najzložitejšie molekuly, akými sú liečivá, pesticídy, drogy či dokonca rezistentné baktérie. Ide o nové superodolné materiály, ktoré majú schopnosť nielen čistiť a dezinfikovať, ale v prípade potreby v mieste znečistenia aj určiť prítomnosť škodlivín. Naše nanodiamantové elektródy by sa tak mohli využívať nielen na analýzu látok vo vodách, ale aj na detekciu látok v krvi a v moči,“ vysvetlil Marian Vojs z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU.
Vzhľadom na vysoké náklady zatiaľ vyvíjaných metód sa pravdepodobne v budúcnosti zmení prístup a voda sa bude čistiť priamo pri zdroji – u najväčších znečisťovateľov, ako sú nemocnice a liečebne. „V niektorých krajinách sa to už dnes deje pri väčších epidémiách dezinfikujú odpadovú vodu v kanalizácii priamo pri nemocniciach,“ hovorí Mackuľak. (SITA)
-[Pravda 10/10/2016]
PUBLIKOVANÉ 10. október 2016