PUBLIKOVANÉ 1. marec 2012
Bratislava - Študovať na "Kopci" sa oplatí. Či už si vyberiete čistú matematiku, informatiku alebo elektrotechniku, po skončení školy budete patriť medzi najlepšie zarábajúcich absolventov na Slovensku. Reč je o trojici technických fakúlt rozložených nad bratislavskou Mlynskou dolinou, na mieste, ktoré učitelia aj študenti nazývajú "Kopec".Známi absolventi
Fakulty patria pod Slovenskú technickú univerzitu a Univerzitu Komenského a podľa aktuálnych údajov rezortu školstva ich absolventi zarobia v priemere viac ako 1 200 eur mesačne - pričom ide v podstate o nástupné platy. O štúdiu na "Kopci" by vedeli svoje povedať aj exminister financií Ján Počiatek, topmanažér Microsoftu Robert Šimončič či spoluzakladateľ Datalanu Štefan Petergáč, ktorí patria medzi najznámejších absolventov tunajších katedier.
Skončí každý tretí
Prváci, ktorých je krátko popoludní na chodbách Fakulty informatiky a informačných technológií STU najviac, zatiaľ platy neriešia. "Peniaze boli druhoradé. Bavia ma počítačové hry a raz by som chcela sama nejaké vytvoriť," hovorí o motivácii prihlásiť sa na fakultu Veronika Olešová, oslovila ju tiež prestíž školy. Pritom dostať sa sem vraj nie je zložité, stačí aj 30-percentná úspešnosť z matematiky na maturite, žiadne prijímacie skúšky tu nerobia. "Veľa ľudí to však vzdá po prvom, druhom semestri, koho to nebaví, nemá šancu," upozorňuje jej spolužiak Slávo Šárik. Čerstvé štatistiky portálu vs.iedu.sk to potvrdzujú - s "bakalárom" vo vrecku vyjde zo školy len každý tretí zo zapísaných študentov. Kto prežije sito ťažkých predmetov - matematiky a fyziky v prvých semestroch - školu už väčšinou dokončí.
Pracujeme, študujeme
Väčšina študentov týchto fakúlt pracuje už počas školy, chodby sú obvešané ponukami firiem. "Povedal by som, že pracuje asi 70 percent študentov, v podstate každý, kto chce," odhaduje doktorand Ján Lapáš, ktorý na škole učí. Vidno to podľa neho na účasti na prednáškach či seminároch. Vedenie fakulty má na to trochu ťažké srdce. "Keď zistia, že majú istý džob, poľavia v štúdiu, prestanú sa venovať tým oblastiam štúdia, ktoré nepotrebujú v práci," hovorí dekan Pavel Čičák. Záujem firiem o študentov je skutočne intenzívny. Vedenie susednej Fakulty elektrotechniky a informatiky STU sa dokonca teší na uvoľnenie časti priestorov fakulty po presťahovaní informatikov do novej budovy. "Firmy majú veľký záujem byť blízko školy, aby svojim zamestnancom - študentom zefektívnili presun zo školy do práce a späť," vysvetľuje dekan elektrotechnickej fakulty Gabriel Juhás.
Top školy podľa platu absolventa (v EUR)
1. Fakulta informatiky a informačných technológií, STU v Bratislave - 1 431 2. Fakulta elektrotechniky a informatiky, STU v Bratislave - 1 225 3. Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, UK v Bratislave - 1 203 4. Fakulta manažmentu, UK v Bratislave - 1 139 5. Farmaceutická fakulta, UK v Bratislave - 1 122 6. Fakulta medzinárodných vzťahov, EU v Bratislave - - 1 067 7. Fakulta hospodárskej informatiky, EU v Bratislave - 1 054 8. Fakulta elektrotechniky a informatiky, TU v Košiciach - 1 022 9. Strojnícka fakulta, STU v Bratislave - 1 001 10. Národohospodárska fakulta, EU v Bratislave - - 984 ... 84. Pedagogická fakulta, KU v Ružomberku - 511 85. Teologická fakulta, KU v Ružomberku - 466 86. Pedagogická fakulta, UJS v Komárne - 464 Pozn.: Ide o absolventov denného štúdia za rok 2009/2010 a ich zárobky za minulý rok. Zdroj - vs.iedu.sk