Ak to Slovensko obnoviteľnou energiou myslí vážne, musí zabrať na viacerých frontoch. Chýbajú odborníci, o perspektívne študijné programy nie je záujem.
Úroveň emisií skleníkových plynov neustále rastie, klíma sa mení, a dôsledky pociťujeme už teraz. Hlavnými alternatívami sú fotovoltika, fototermika, veterné turbíny, geotérmálne vrty či prečerpávacie nádrže. Všetky spoločne označujeme ako obnoviteľné zdroje energie (OZE).
Odborníci, pôsobia v rôznych sférach energetiky vnímajú záujem o zelenú energiu zo strany slovenskej verejnosti, no súčasne poukazujú na fakt, že nám chýba dostatok odborníkov schopných projektovať, inštalovať, ale aj udržiavať technológie, ktoré sú predpokladom dekarbonizácie.
V článku sa okrem iného dočítate:
* Či sa mladí ľudia zaujímajú o štúdium technických odborov, ktoré sa týkajú aj obnoviteľných zdrojov.
* Akým výzvam čelia stredné školy pri vzdelávaní budúcich odborníkov.
* S čím a ako môže na stredných školách pomôcť duálne vzdelávanie.
* Že cestou k vyššiemu počtu odborníkov je aj rekvalifikácia a či o tieto kurzy ľudia javia záujem.
* Ako sa vyvíja záujem o študijné programy zamerané na energetiku na vysokých školách.
* V čom zástupcovia fakúlt vidia najväčšie problémy súčasného stavu a aké riešenia navrhujú.
Akademici pôsobiaci na STU v Bratislave dodávajú, že elektroenergetika je základom hospodárstva každého štátu, a preto by malo byť v jeho záujme toto odvetvie aj personálne zabezpečiť.
Svoj pohľad na problematiku majú akademici z Ústavu elektroenergetiky a aplikovanej elektrotechniky na STU. „Štát môže jednoznačne prispieť tým, že bude vysoké školy viac a dostatočne financovať, že bude dávať viac prostriedkov na podporu projektov KEGA, VEGA a APVV. Motivovať odborníkov z praxe, aby sa podieľali na pedagogickom procese si už vedia zabezpečiť samotné vysoké školy,“ uzatvárajú.
Prečítajte si viac:
https://zive.aktuality.sk/clanok/eJ4hx0b/chcete-solarne-panely-ci-tepelne-cerpadlo-coskoro-ich-mozno-nebude-mat-kto-instalovat/