Jaroslav Zápala, moderátor: „Chémia nezvykne byť medzi študentmi práve najobľúbenejším predmetom. Mnohí si o nej myslia, že je ťažká a nezrozumiteľná.“
Martina Šimkovičová, moderátorka: „Na druhej strane existujú ľudia, ktorí s chemickými reakciami narábajú ako básnici s veršami.“
Jaroslav Zápala, moderátor: „Pozrite sa, ako láka univerzita stredoškolákov na štúdium tohto predmetu.“
Jaroslav Krafka, redaktor: „Chemické zlúčeniny sa dejú všade okolo nás a dajú sa nimi vyjadriť napríklad aj city, teda aj láska.“
Peter Szolcsányi, oddelenie organickej chémie, STÚ: „Ja si nemyslím, že ju to nejako devalvuje alebo že ju to deromantizuje. Naopak. Podľa mňa je to niečo fascinujúce a úžasné, že sme už dnes schopní do istej miery konkrétne popísať a pochopiť emócie živého človeka, ktoré sú prejavom konkrétnych chemických reakcií. Ja si myslím, že je to úplne úžasné.“
Jaroslav Krafka, redaktor: „Ak spoznáme, ako v láske fungujú chemické reakcie, existuje teoretická možnosť, aby sme vedeli chemicky ovplyvniť, či sa do nás niekto zaľúbi. Vrátia sa teda chemici k práci alchymistov a začnú variť nápoje lásky?“
Peter Szolcsányi, oddelenie organickej chémie, STÚ: „Áno, tá možnosť tu principiálne, samozrejme, je. Otázka je potom, na koľko to je chcené, na koľko to je etické, na koľko to je morálne.“
Jaroslav Krafka, redaktor: „Chémia je napríklad aj o určovaní veku tlačovín, či hľadaní falzifikátov.“
Alex Ház, Slovenská technická univerzita: „Toto sú metódy, ktoré sú schopné teda rozdeliť, že či sa jedná teda o materiál pripravený pôvodnou metódou alebo či je to nejaký falzifikát, že tento materiál už niekto sekundárne teda použil.“
Jaroslav Krafka, redaktor: „Kto chce zlaté mince, tomu stačí klasický cent namočiť do špeciálneho roztoku a ohriať ho.“
Žena: „Dáme do vodičky a máte zlatú mincu. Tak nech vám prinesie šťastie.“
PUBLIKOVANÉ 31. máj 2013