Ján Mečiar, moderátor: „Na Slovenskej technickej univerzite dnes opäť horelo a to priamo vo vestibule Fakulty chemickej a potravinárskej technológie.“
Aneta Sedlmair Parišková, moderátorka: „Aby som to uviedla na pravú mieru. Študenti tam organizovali chemický jarmok a bez názorných ukážok a efektov sa to nemohlo zaobísť.“
Ján Mečiar, moderátor: „Okrem toho nám prezradili, ako zachraňujú staré rukopisy, ale aj to, že vedia prežiť aj bez batérií.“
Martina Karasová, redaktorka: „To, že je pitie džúsov, ovocných štiav, zeleného čaju, ale aj červeného vína zdravé vďaka antioxidantom, vedia študenti chémie dokázať na jednoduchom pokuse. Do džúsu pridáme škodlivý radikál, ktorý bežne vdychujeme.“
Silvia Leníková, doktorantka z kat. fyz. chémie: „Voľný radikál, ktorý má jeden nespárený elektrón, sa naviaže na ten antioxidant.“
Martina Karasová, redaktorka: „Fialová farba radikálu sa pomocou antioxidantov zmení na priehľadnú. Radikál sa tak stane neutrálny a telo ho vylúči bez toho, aby spôsobil nejakú chorobu. Chemikom môžu dôjsť baterky, oheň, ale nápady určite nie. Náhradný zdroj energie vylovia z paradajky, papriky, zemiakov, ale aj z citróna.“
Sandra Dorotíková, doktorantka z kat. fyz. chémie: „Takto zapojené dva citróny sú schopné nám nahradiť jednu obyčajnú baterku, ktorá nám stačí do hodiniek.“
Martina Karasová, redaktorka: „Chemici okrem toho dokážu zachrániť aj storočný papier, ktorý sa pomaly rozpadáva.“
Alex Ház, doktorant z ODCP STU: „Tento materiál sa vlastne určitým spôsobom dá do zariadenia, kde sa vysokým tlakom zanáša rozpúšťadlo aj s určitými aktívnymi chemikáliami do tej samotnej štruktúry.“
Martina Karasová, redaktorka: „Takto upravené staré noviny vydržia ďalších päťsto až sedemsto rokov a ani ich tak ľahko nepokrčíte. Chemický jarmok sa aj takýmto spôsobom snaží na školu prilákať budúcich študentov.“
PUBLIKOVANÉ 28. máj 2013