Chemický jarmok v Bratislave alebo chémia v praxi
Andrea Dragošeková, moderátorka STV: „Skúmavky so záhadnými kvapalinami, pokusy s ohňom či elektrinou. To je len zlomok experimentov, ktoré dnes ukázali na chemickom jarmoku v Bratislave. Šikovnosť prezentovali vysokoškoláci zo Slovenskej technickej univerzity."
Anna Kováčová, redaktorka STV: „Komu by napadlo, že digitálne hodinky, baterku z kalkulačky, či dokonca z mobilného telefónu môže naštartovať obyčajné jablko, citrón alebo rajčina."
Dana Dvoranová, pracovníčka FChPT STU v Bratislave: „Keď do chemickej reakcie generujete elektrický prúd, no a u nás vlastne ten citrón slúži ako elektrolyt, čiže zásobáreň iónov, poháňa prechod tých elektrónov."
Anna Kováčová, redaktorka STV: „Študenti predviedli aj kúzlo neviditeľného atramentu. Ak chcete zakódovať tajný odkaz, sledujte, ako na to."
Anna Kováčová, redaktorka STV: „Roztok si dáme železnatého, niečo sa tým napíše a vlastne po pretretí roztokom sa vyvolá chemická reakcia, ktorá spôsobí sfarbenie toho roztoku."
Študenti kreslia aj pomocou elektrického prúdu. Stačí filtračný papier namočený do roztoku kuchynskej soli a dve elektródy."
Študent: „Ako vidíme, tu je taká modrá farba, potom na ďalšom papieri je to fialová. Tu máme žltú a tu je taká slabá tyrkysová."
Návštevníčka: „Človek sa môže dozvedieť, že tá chémia nemusí byť taká ako v školách pozná."
Návštevníčka: „To sme na gymnáziu vlastne nemali možnosť vidieť, tak môžme si to vyskúšať aspoň tu."
Anna Kováčová, redaktorka STV: „Jarmok je ukážkou praktických zručností študentov."
Ján Hiveš, riaditeľ Ústavu anorganickej chémie FChPT STU v Bratislave: „Veci, ktoré sa študujú v laboratóriách, sú potom automaticky prenášané aj do priemyselnej praxe."
Anna Kováčová, redaktorka STV: „Pre Slovenskú televíziu Anna Kováčová."
PUBLIKOVANÉ 24. máj 2011