Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Pretechnizovaná doba nás mení na odpadkový kôš.“
Jaroslav Zápala, moderátor: „Európski vedci budú skúmať, koľko nebezpečnej a toxickej chémie z okolia končí v ľudskom tele. Do rozsiahleho výskumu sa zapoja aj desiatky Slovákov.“
Marek Gudiak, redaktor: „Chémia je všade okolo, no tým sa to nekončí. Dostáva sa aj do tela každého z nás.“
Neuvedená: „Je to celkom slušná vzorka. Ďakujem vám veľmi pekne, dobrá práca. Poznačím si to do zápisnice.“
Marek Gudiak: „Naprieč Európou sa už urobil pilotný projekt. Sedemnásť krajín Únie sa zameralo na takzvaný bio monitoring. Štyritisíc matiek a ich detí odovzdali vzorky vlasov, moču a informácie o ich životnom štýle. Išlo o prelomový výskum. Vedci totiž neskúmali znečistenie vzduchu, vody, pôdy či potravín, po prvýkrát sa takto zamerali na ľudské telo.“
Katarína Halzlová, Úrad verejného zdravotníctva: „Človek je dlhodobo, neustále od svojho narodenia, dá sa povedať, že už pred narodením vystavený týmto vplyvom chemických látok a chemické látky, nedá sa nič robiť, menia ten náš organizmus a menia ho, bohužiaľ, k horšiemu.“
Marek Gudiak: „Teraz chce Únia skúmať vplyv chémie na ľudské telo ešte vo väčšom.“
Ivan Špánik, Ústav analytickej chémie STU: „To, že vlastne budeme súčasťou tohto veľkého európskeho projektu, prinesie jednak prvé informácie alebo jedny z mála informácie o tom, akej expozícii alebo expozície akými chemikáliami sú ľudia na Slovensku podrobení.“
Marek Gudiak: „Už pilotný projekt ukázal, že obyvateľov každej európskej krajiny trápia vlastné problémy. Rozdiely sú veľké.“
Ivan Špánik: „Je známe, že, čo ja viem, potraviny v západnej Európe majú iné zloženie ako potraviny vo východnej Európe a to všetko vplýva na to, aké chemikálie sú v ...“
Marek Gudiak: „Kým napríklad rumunské matky a ich deti sú nadmieru vystavené cigaretovému dymu, v Španielsku či Portugalsku majú problém s ortuťou v tele kvôli množstvu morských rýb, ktoré v týchto krajinách zjedia. No a aj Slovensko dopadlo nelichotivo. V moči matiek a ich detí namerali príliš veľa ftalátov.“
Katarína Halzlová: „Niektoré chemické látky ťažko poškodzujú imunitný systém, poškodzujú hormonálny systém. Dneska mladá populácia predčasne dozrieva, čo nie je vždycky v poriadku. Stúpa rakovina rôznych orgánov teda u ľudí a iné veľmi negatívne zdravotné dôsledky sú. A treba pátrať po tých príčinách.“
Marek Gudiak: „Prvé závery rozsiahleho výskumu budú známe až o niekoľko rokov, no už teraz vedci tvrdia, že bez regulácii sa to v budúcnosti rozhodne nezaobíde.“
[Markíza, 19:00 06/12/2016]