Oto Görner, moderátor: "Čína ročne vyrobí 59 miliónov ton plastového odpadu. Od konca tohto roka ho plánuje významne obmedziť, čo bude pre krajinu znamenať aj posun ekonomiky, keďže tretina všetkých plastov sa vyrobí práve v Číne."
Soňa Juriková, redaktorka: "Vo svetových moriach a oceánoch ročne skončí 950 ton plastového odpadu. Za polovicu je zodpovedných päť krajín, všetky z juhovýchodnej Ázie, s Čínou na prvom mieste. Profesor Pavel Alexy z oddelenia plastov a kaučuku na Slovenskej technickej univerzite."
Pavel Alexy, profesor STU: "To sa tam dostane z 20 riek sveta. Rieka Jang-c-ťiang v Číne 330 000 ton ročne. Druhá v poradí je indická Ganga 115 000 ton ročne. Strašné číslo."
Soňa Juriková: "V prvej fáze chce Peking vo veľkých mestách zakázať tenké plastové vrecká, príbory a slamky. Do roku 2022 ho rozšíri aj do malých miest, a stopka pre jednorazové plasty začne platiť aj v hoteloch, najmä v podobe zubných kefiek, malých balení šampónov či plastových hrebeňov. Tie sa po novom budú predávať v hotelových automatoch. Rok 2025 by mal byť tým, keď Čina dostane plastový odpad pod kontrolu. V krajine sa pritom recykluje len 20 % odpadu. Analytik Asociácie pre medzinárodné otázky v Prahe Václav Kopecký."
Václav Kopecký, analytik Asociácie pre medzinárodné otázky v Prahe (preklad z češtiny): "To, čo je vlastne známe v EÚ, kde máme nejaké mestské, alebo štátnych smetiarov, to príliš nefunguje. Tam to beží skôr na báze, že vlastne súkromníci alebo jednotliví ľudia jednak vyberajú kontajnery, alebo vyberajú jednotlivé produkty. Proste každé mesto si rieši podľa seba."
Soňa Juriková: "Pavol Alexy z STU však upozorňuje, že jednorazové plasty v gastronómii a turizme nie sú kľúčovým bodom, ktorý potrebuje radikálnu zmenu prístupu."
Pavol Alexy, profesor STU: "Najväčší segment, kde vzniká plastový odpad zhruba 40 %, je obalový priemysel, 20 % stavebníctvo."
Soňa Juriková: "Otázka je, čím Čína nahradí výpadok zisku z exportu jednorazových plastov, keďže v ich výrobe je svetovým lídrom. Opäť Václav Kopecký."
Václav Kopecký (preklad z češtiny): "Ja si myslím, že Čína v tom vidí zase nejaký ekonomický potenciál, podobne ako napríklad u obnoviteľných zdrojov, kde vo veľkom začala investovať do solárnej a veternej energie, v ktorom dôsledku viedlo k novým inováciám a taktiež poklesu cien."
Soňa Juriková: "Minulý rok sa členské krajiny juhoázijského spoločenstva zaviazali, že významne obmedzia plastový odpad. Environmentálne organizácie ich kritizujú, že vyhlásenie neobsahovalo žiadny konkrétny plán. Čína je prvou zo zúčastnených krajín, ktorá určila presné termíny. Soňa Juriková, RTVS."
PUBLIKOVANÉ 20. január 2020