Okolie Kollárovho námestia, Obchodnej, Špitálskej a Mickiewiczovej ulice by sa mohlo stať novým mestským živým priestorom pre umeleckú komunitu.
STARÉ MESTO. Historický komplex Hurbanových kasární má oživiť centrum mesta. Vzniknúť v ňom má zázemie pre umeleckú a kreatívnu komunitu, ktorá bývalé vojenské priestory využije na prácu, vzdelávanie, stretávanie, podnikanie, bývanie a oddych.
Taký je aktuálny plán ministerstva kultúry, ktorému kasárne patria, ale aj prianie viacerých Bratislavčanov.
Sto tretiakov architektúry na Slovenskej technickej univerzite (STU) navyše prišlo s návrhmi, ako by sa priestory bývalých kasární mohli zmeniť.
V zimnom semestri totiž pracovali na zadaní, ako by sa dal využiť a skultúrniť priestor nevyužívanej spodnej časti Kollárovho námestia.
Hurbanove kasárne v Bratislave. (zdroj: Foto - TASR)
Cieľom bolo prepojiť mestské časti Staré a Nové Mesto a viac otvoriť Kollárovo námestie s Obchodnou, Mickiewiczovou a Špitálskou ulicou.
„Od policajného riaditeľstva vedie Dobrovského ulica, ktorá je desaťročia slepá a naráža do zadnej steny kasární. Vytvára to zlý priestorový aj komunikačný prvok," povedal prodekan Fakulty architektúry STU Robert Špaček, ktorý študentov pri práci viedol.
Premeny Hurbanových kasární sa podľa neho študenti zhostili kreatívne a vytvorili z nich vo svojich návrhoch nový atraktívny centrálny priestor.
Komplex navrhli mnohí najmä spriechodniť a vybudovať v ňom námestie, galérie, tvorivé dielne, kaviarne, oddychové zóny, ale aj podzemné parkovisko.
Návrhy premeny Hurbanových kasární
(16 fotografií)
Zámer ministerstva kultúry
O osude Hurbanových kasární sa hovorí už roky. Napríklad v lete 2011 sa uskutočnil workshop na tému Čo ďalej s Hurbanovými kasárňami? Týždenník Trend uvádza, že sa na ňom zúčastnilo 34 študentov architektúry z 15 európskych krajín vrátane Slovenska.
Cieľom desaťdňového podujatia bolo vytvoriť impulz na jeho ďalšie využitie a ponúknuť ministerstvu kultúry ideové návrhy.
Odvtedy sa však s jeho prestavbou nepohlo. Aktuálne však ministerstvo kultúry plánuje kasárne obnoviť cez eurofondy.
((piano))
„V rámci týchto prostriedkov by sa mohla vybraná časť Hurbanových kasární rekonštruovať s cieľom vybudovania kreatívneho centra, ktoré by malo poskytovať odborné služby v oblasti získavania nových manažérskych a digitálnych zručností pre podnikateľov a záujemcov o podnikanie v kultúrnom a kreatívnom priemysle," uviedla Simona Lukáčová z referátu styku s médiami z ministerstva kultúry.
V kasárňach by mal podľa nej vzniknúť aj priestor s digitálnymi technológiami na tvorbu prototypov pre začiatočníkov, aby sa mohli rozvíjať, zdokonaľovať, učiť a realizovať v tejto oblasti.
„Plánuje sa vybudovať aj multifunkčný priestor, coworking, prípadne aj ateliéry pre kreatívcov," dodala Lukáčová.
Ministerstvo kultúry sa vytvorením takéhoto priestoru podľa nej inšpirovalo viacerými podobnými centrami v západnej Európe, ako napríklad Media Evolution v Malmö, Betahaus v Berlíne, Kaapeli Helsinki či Sommerset House v Londýne.
Návrhy študentov architektúry STU vníma ministerstvo kultúry ako prínos do diskusie o možnom priestorovom a architektonickom riešení kasární.
„V súvislosti s reálnou aplikáciou konkrétnych študentských návrhov je dôležité povedať, že samotné návrhy vznikli ako modelové riešenia a nie sú odpoveďou na konkrétne podmienky projektu, ktorý by mal byť financovaný z Integrovaného operačného programu," uviedla Lukáčová.
Na to, aby sa ministerstvo mohlo o eurofondy na prestavbu Hurbanových kasární uchádzať, bude musieť najprv urobiť architektonickú štúdiu s finančným rámcom podľa pravidiel programu podpory kultúrneho a kreatívneho priemyslu.
Multifunkčné centrum umenia
V súčasnosti sa od roku 2014 v Hurbanových kasárňach nachádza Slovenské centrum dizajnu. Časť objektu slúži aj ako dočasný sklad 30-tisíc zbierkových predmetov, odbornej knižnice a administratívy Slovenskej národnej galérie.
Už pred štyrmi rokmi sa pritom hovorilo o tom, že kasárne sa prebudujú na multifunkčné centrum umenia. To v nich chcel zriadiť ešte exminister kultúry Daniel Krajcer. Nápad za 15 miliónov eur predstavil v roku 2012.
Keď však o rok neskôr vystriedal Krajcera v ministerskom kresle Marek Maďarič, jeho projekt označil za nerealistický a vyhovel Slovenskému centru dizajnu, ktoré sa chcelo v kasárňach usídliť a vytvoriť v ňom múzeum dizajnu.
Centrum dizajnu totiž spadá pod ministerstvo kultúry, ktoré v roku 2010 získalo kasárne do svojej správy po tom, ako ich ministerstvo obrany označilo za nepotrebný majetok a ponúklo ich iným štátnym inštitúciám.
Záujem prejavili aj ministerstvo vnútra, Generálna prokuratúra a Ústav pamäti národa. Rezort kultúry spomedzi uchádzačov vyhral so svojou ponukou finančného krytia objektu.
Kým sa Hurbanových kasární v roku 2010 ministerstvo obrany nezbavilo, slúžili armáde. Tá ich využívala od roku 1862.
Premena Mickiewiczovej ulice
Študentské zadanie na nové využitie Hurbanových kasární nadväzuje na už predchádzajúcu spoluprácu fakulty so štúdiom Architekti Šebo Lichý a ich spoločnosťou ITB Development.
Študenti s architektmi totiž vlani robili už aj na návrhu prestavby Mickiewiczovej ulice.
Cieľom bolo, aby študenti zo spojnice Obchodnej a Špitálskej vytvorili atraktívnu zónu. Výsledkom bolo, že by sa z nej stala pešia zóna bez áut.
Vizualizácia Mickiewiczovej bez áut. (zdroj: ITB Development)
Inšpiráciou im bola napríklad aj viedenská Mariahilfer Straße, na ktorej kedysi jazdili autá no dnes majú na ňu vstup okrem zásobovačov zakázaný. Po prvotných negatívnych ohlasoch si dnes ulicu lemovanú obchodmi domáci i návštevníci mesta obľúbili.
„Vo viacerých návrhoch sú inšpiratívne podnety. Študenti s nezaťaženým myslením odvážne prinášajú nápady doplniť priestory o nové objekty a často tým menia urbanistické parametre priestoru, dávajú mu nové impulzy,“ povedal architekt z ITB Development Tomáš Šebo.
[bratislava.sme.sk 27/03/2018]
Autor: Martina Juhász
Zaradenie: Bratislava / Staré Mesto
Link: https://bratislava.sme.sk/c/20790342/cvernovka-bude-mat-konkurenciu-na-kreativne-centrum-sa-maju-zmenit-aj-hurbanove-kasarne.html