Danko dokázal vybaviť na UMB nevídanú vec. Škola mlčí, či rigoróznu prácu preverí
[dennikn.sk 27/09/2018]
Autor: Mária Benedikovičová
Zaradenie: Nezaradené
Čas: 16:57
Link: https://dennikn.sk/1243426/danko-dokazal-vybavit-na-umb-nevidanu-vec-skola-mlci-ci-rigoroznu-pracu-preveri/
Veľkosť: 7620 B
Danko dokázal vybaviť na UMB nevídanú vec. Škola mlčí, či rigoróznu prácu preverí
Text:
Odborníci sa čudujú, prečo Andrejovi Dankovi umožnili pred verejnosťou utajiť rigoróznu prácu. Danko sa bráni rečami o konšpiračných hrách. On ani škola stále nevysvetlili okolnosti udelenia titulu JUDr.
Šéf parlamentu a predseda SNS Andrej Danko tvrdí, že novinári ho chcú zdiskreditovať a preto znemožnil prístup k rigoróznej práci z roku 2000. „Snažia sa teraz akýmikoľvek prostriedkami dostať k mojej práci s jediným cieľom manipulácie,“ vyhlásil vo štvrtok počas krátkeho vyhlásenia, po ktorom nepripustil novinárske otázky.
Niektoré médiá podľa neho rozohrávajú „konšpirané hry“ a chcú za každú cenu spochybniť čokoľvek na jeho vzdelaní od gymnázia až po vysokú školu. Pohrozil, že už bude postupovať len v trestnoprávnej rovine. „Prácu som robil pred dvadsiatimi rokmi a tak musí byť aj posudzovaná. V zmysle príslušnej vtedajšej legislatívy. Ešte raz zdôrazňujem, nič na mojej práci nie je utajené,“ vyhlásil pred novinármi a vystúpenie ukončil.
Špeciálny bod o utajovaní
Danko pritom dokázal minulý týždeň presadiť na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici opatrenie, ktoré by bežnému študentovi neprešlo. Osemnásť rokov po udelení titulu JUDr. dosiahol, že škola znemožnila nahliadať do jeho rigoróznej práce na tému „Verejná správa a jej charakteristické črty.“ Spravil tak niekoľko dní potom, čo dostal od Denníka N otázky, ako sa stal doktorom práv.
Denníku N neodpovedal a na škole si medzitým v piatok minulý týždeň vybavil podpísanie licenčnej zmluvy. Ale nie bežnej, akú so študentmi UMB štandardne uzatvára. Tá jeho má špeciálny bod, ktorým umožnil do práce „nahliadať výlučne osobám zodpovedným na UMB v Banskej Bystrici“. Potvrdil to Dankov hovorca Tomáš Kostelník.
Na webovej stránke školy je zverejnený formulár licenčnej zmluvy s predtlačeným textom, že autor súhlasí so zverejnením diela a sprístupnením v univerzitnej knižnici a Centrálnom registri záverečných prác na internete. Špeciálny bod sa do formuláru vpísať nedá. Podpisuje ju každý študent ešte pred štátnicami.
„Na UMB sa takýto prípad doposiaľ nestal, že by bola uzavretá takáto špeciálna licenčná zmluva,“ povedal pod zárukou anonymity jeden z pedagógov školy. UMB oficiálne nereagovala, prečo Andrejovi Dankovi podpísala, že práca bude pred verejnosťou utajená.
Rektor STU: práce by mali byť verejné
Rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer je presvedčený, že všetky práce študentov, zvlášť na verejných vysokých školách by mali byť verejne prístupné aj s vyznačením mena vedúceho práce (školiteľa), ktorý je určitou mierou aj spoluautorom a zodpovedá za úroveň práce študenta. Súčasná prax podpisovania licenčných zmlúv je podľa neho scestná.
„Veď každý študent požíva výhody verejných zdrojov, ktoré kryjú náklady spojené s jeho štúdiom, preto by verejnosť mala mať právo vidieť ich výsledky,“ vraví Redhammer, ktorý je aj viceprezidentom Slovenskej rektorskej konferencie. Prípad Danka nechcel komentovať, lebo ho nepozná, má informácie iba z médií.
Rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer. Foto - STU
„Ako funkcionár školy by som nikdy neakceptoval takúto zmluvu, akú podpísali s pánom Dankom. Vrhá to zlé svetlo na školu, že treba niečo nekalé ukryť. Takéto niečo sa v histórii Slovenska neuskutočnilo,“ hodnotí Dušan Katuščák, odborník na písanie záverečných prác, ktorý tridsať rokov učil a bol aj riaditeľom Národnej knižnice.
Podľa jeho skrípt, v ktorých spísal pravidlá o citovaní v záverečných prácach, vyučujú mnohé vysoké školy.
„Je nemysliteľné, aby škola pristúpila na takúto hru s politikom. Osemnásť rokov ju mohol v knižnici hocikto čítať, čiže informácie, ktoré by bolo treba utajovať, tam nie sú. Aby UMB nestratila tvár, rigoróznu prácu by bolo najlepšie podrobiť verejnej kontrole,“ hovorí zasa pedagóg Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Meno tiež zverejniť nechcel.
UMB je verejnou vysokou školou, funguje hlavne vďaka peniazom, ktoré dostáva od štátu. Ministerstvo školstva ovláda Dankova SNS, ktorá nominovala aj ministerku Martinu Lubyovú.
Parlament nebol, keď riešil Bystricu
V súčastnosti platí, že ak by chcel študent bezdôvodne utajiť svoju rigoróznu či diplomovú prácu, nemôžu ho pripustiť na štátnice, a teda nemôže ukončiť školu a získať titul. V prácach sa zvyknú začierňovať len časti, v ktorých sú citlivé informácie, napríklad obchodné tajomstvo alebo výsledky utajovaných výskumov.
UMB zatiaľ nevysvetlila ani to, prečo Dankovi vyhovela tým, že prácu umožní čítať iba kompetentným zamestnancom z univerzity. Nie je jasné, ani kto konkrétne na škole je oprávnený rigoróznu prácu si prečítať. Bez reakcie zostáva aj otázka, či niekto z kompetentných rigoróznu prácu pozrie a vyhodnotí, či v minulosti obstála oprávnene.
Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Od pondelka škola nezverejnila nijaké podrobnosti o rigoróznom konaní Danka - kedy mal skúšku, kto bol predsedom, kto zasadol v skúšajúcej komisii a aké boli oponentské posudky k rigoróznej práci. Odpovede sľúbili, keď nájdu dokumenty v archíve.
Záhadou je aj to, ako prebiehalo uzatváranie licenčnej zmluvy v piatok minulý týždeň. Danko aj škola mlčia o tom, koho kontaktoval, že chce prístup k rigoróznej práci obmedziť. Ako a s kým potom zmluvu podpísal.
V univerzitnej knižnici najprv licenčnú zmluvu Denníku N sľúbili bez osobných údajov ukázať, v stredu to už odmietli.
Predseda SNS nemal v deň podpisu licenčnej zmluvy - v piatok 21. septembra oficiálny program v Bratislave. Parlament nerokoval, hoci pôvodne mal. Poslanci schôdzu ukončili o týždeň skôr, než bolo naplánované, už vo štvrtok 20. septembra. Aby to stihli, neštandardne rokovali aj v pondelok 17. septembra. V kuloároch sa hovorilo, že je to tak preto, aby mohli ísť po Slovensku robiť kampaň pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami.
Rektorom UMB je Vladimír Hiadlovský, ide o dlhoročného pedagóga školy. Právnickú fakultu, ktorú dnes vedie Michal Turošík, v 90. rokoch odsúhlasila vláda Vladimíra Mečiara. V roku 2000, keď udelila titul JUDr. Dankovi, bol dekanom Pavel Kandráč, niekdajší blízky spolupracovník Vladimíra Mečiara a neskôr verejný ochranca práv.
Postup predsedu parlamentu podľa Študentskej rady vysokých škôl právom vzbudzuje pochybnosti. Tvrdia, že práve Danko by ako druhý najvyšší ústavný činiteľ mal ísť príkladom a mal by prejaviť snahu pri vyvracaní podozrení. „Vedenie univerzity či jeho študenti by sa mali snažiť o vyvrátenie podozrení, ktoré môžu ohroziť nielen meno univerzity, ale aj povesť vysokoškolského vzdelávania na Slovensku,“ píše vo vyhlásení študentská rada.
Lubyovej podpora
Keď Denník N tento pondelok zverejnil článok o záhadných okolnostiach Dankovho titulu JUDr., šéf parlamentu z Grécka, kde bol na oficiálnej návšteve, vyhlásil, že sa ho pokúšajú noviny škandalizovať pre jeho možnú prezidentskú kandidatúru. Vo vyhlásení ani len nepriznal, že titul má z bystrickej školy.
Iba spomenul, že riadne ukončil doktorandské štúdium, čo nie je pravda. Doktorandské štúdium trvá niekoľko rokov a udeľuje sa zaň Phd. Titul JUDr. sa priznáva po rigoróznom konaní. V oficiálnom životopise predsedu Národnej rady má Danko uvedenú iba Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá mu v roku 1997 udelila magisterský titul.
Mnisterka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) v stredu zľahčovala situáciu, ak by sa ukázalo, že Danko odovzdal plagiát. „Keď ju písal, neplatili pravidlá, ktoré platia dnes. Ani ten kontrolný systém ani pravidlá sa nemôžu retroaktívne uplatňovať na práce predtým,“ povedala Lubyová s tým, že je na Dankovi, či rigoróznu prácu zverejní.
-END-
[dennikn.sk 27/09/2018]
Autor: Mária Benedikovičová
Link: https://dennikn.sk/1243426/danko-dokazal-vybavit-na-umb-nevidanu-vec-skola-mlci-ci-rigoroznu-pracu-preveri/