Ako odhalíte nebezpečné látky pridané do potravín, vody či pôdy? Rutinne a draho alebo jednoduchšie, rýchlejšie a lacnejšie - teda po slovensky.
Ak chcete žiť zdravšie, prirodzene vás zaujíma, čo jete a pijete. Alebo vám nestačia lákavé obaly? Aj docent Ing. Ľubomír Švorc, PhD., (32) z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave chcel vedieť, aká pravda je za peknou reklamou, a vyslúžil si za to ocenenie Mladý vedec roka. ,,Jeden z príkladov toho, že keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté, je najznámejší kolový nápoj. Má iný obsah kofeínu u nás, iný v Rakúsku, iný v Česku alebo v Nemecku. Z Ameriky je iba kofeínový sirup a údaj, že v litri nápoja je dvadsať až sto miligramov kofeínu. Každá krajina si ho potom dosládza inak, chuťovo pritom rozdiel nespoznáte. U nás sa (s výnimkou glukózy a fruktózy) dosládza izoglukózou. Sacharóza je tuhý cukor, ktorý sa musí skvapalniť, izoglukóza je už skvapalnená a o polovicu lacnejšia," dodáva mladý docent.
POMOCNÍK DIAMANT
V laboratóriu pracuje s kolegami na moderných elektrochemic kých metódach, ktoré zistia obsah mnohých látok v potravinách, monitorujú koncentráciu liečiv a vitamínov v biologických vzorkách, hladinu glukózy v krvi, hodnoty kyseliny močovej alebo listovej a iné dôležité parametre, ktoré môžu signalizovať ochorenie alebo nejaký problém v organizme. To by nebolo nič nové, keby im v tom nepomáhal diamant dopovaný bórom (BDD). ,,Sú to špeciálne malé elektródy, ktoré pre nás vyrábajú kolegovia z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU. Diamant je dokonale tvrdý materiál a aj dokonalý izolant. Na to, aby sme ho mohli použiť ako elektródu, musí byť vodivý, preto sa do jeho štruktúry pridáva bór. Trúfam si povedať, že táto elektróda je v súčasnosti najlepšia na svete, pretože ju môžeme použiť v kyslom i zásaditom prostredí, nestane sa jej nič ani v organických rozpúšťadlách a na rozdiel od iných elektród sa nemusí čistiť. Dá sa napríklad aj implantovať do tela ako čip bez toho, aby na ňu negatívne reagovalo," dodáva docent Ľubomír Švorc.
ANALÝZA ZA PÁR MINÚT
Za najväčšiu výhodu elektrochemických metód považuje Ľubomír Švorc rýchlosť. ,,Napríklad analýzu ťažkých kovov v pitných vodách urobíme pomocou elektród BDD rádovo za niekoľko minút alebo hodín. Používanie pesticídov je v poľnohospodárstve samozrejmosťou už dávno. Chémia síce pomáha, ale má svoj kolobeh. Pesticídy z rastlín sa dostávajú do pôdy a vody. Tú pije dobytok a mäso z neho potom konzumujete. Do ľudského organizmu sa môžu dostať rôzne koncentrácie chemikálií, aj v množstvách, ktoré spôsobujú závažné ochorenia. Svojou metódou sa snažíme zistiť prítomnosť pesticídov ešte vtedy, keď sú vo vodách," ukazuje možnosti, ktoré by stáli za zužitkovanie.
MINIATÚRNE KONTROLY
Budúcnosť moderných elektrochemických metód s elektródami z diamantu dopovaného bórom vidí mladý vedec aj v tom, že sa budú dať využiť pri výrobe miniatúrnych analytických zariadení. ,,Elektrochemický princíp využíva aj dnešná nenahraditeľná pomôcka diabetikov - glukomer. Vývoj bude podľa všetkého smerovať k výrobe miniaturizovaných prenosných zariadení s BDD elektródami nielen pre diabetikov, ale aj pre iné ochorenia a budú sa dať využívať v rôznych aplikáciách," poodhalí plány, ktoré nám v budúcnosti azda uľahčia život.
Jozefína KAŠŠOVÁ