Je všeobecne známy a uznávaný fakt, že technické smery študuje viac chlapcov ako dievčat. Týka sa to aj oblasti informatiky. Pritom absolventi vysokých škôl zameraných na informatiku patria medzi najviac žiadaných na trhu práce.
Platí to i pre absolventov Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave (FIIT STU), ktorí majú zároveň najvyššie nástupné platy spomedzi absolventov vysokých škôl. A napriek tomu tu študuje iba 5 percent dievčat.
Prečo je to tak?
„Jedným z dôvodov je negatívne vnímanie profesie informatika v spoločnosti. Veľa ľudí si tu predstaví opusteného, neupraveného muža v kockovanej flanelovej košeli, sediaceho celý deň za klávesnicou v suteréne budovy," vysvetľuje Petra Kotuliaková z programu Aj Ty v IT.
„Treba si však uvedomiť, že informatík nie je iba programátor. Množstvo profesií, ktoré zastávajú informatici, je veľmi veľké, či už hovoríme o pozíciách analytikov, konzultantov, sieťových odborníkov a podobne. Títo naozaj netrávia svoje dni programovaním."
Ďalším dôvodom sú obavy dievčat, či štúdium zvládnu. Samozrejme, že zvládnu! Dievčatá sú rovnako šikovné ako chlapci, často i šikovnejšie, len sú viac sebakritické. Taktiež sa obávajú matematiky a ich obavy sú opäť zbytočné. Ak by si predsa len neboli isté, FIIT otvorila 4-ročné bakalárske štúdium posilnené v prvom roku práve o základy matematiky. Dôležitá je informácia, že pri nástupe do školy nie je potrebné vedieť programovať. Pomáhajú im aj organizátori projektu Aj Ty v IT. Vysvetľuje dievčatám informatiku a zoznamuje ich so ženami, ktoré v tejto oblasti už pracujú.
„Veľký ohlas má i mentoring, teda možnosť prísť k nám na fakultu a s prideleným mentorom či mentorkou absolvovať vybrané cvičenia, prednášky, porozprávať sa o štúdiu, spoznať ľudí, ktorí na fakulte pôsobia. Rozbehli sme tiež kurzy šikovných hláv, ktoré sa zameriavajú na základy práce s PC, programami a aplikáciami, ktoré dievčatá využijú v reálnom živote. A samozrejme, aktualizujeme pravidelne web stránku www. ajtyvit.sk, aby sme cez ňu a facebookové konto prinášali zaujímavé novinky a informácie," dodáva Petra Kotuliaková.
Petra Kotuliaková hovorí, že ohlasy sú veľmi pozitívne, viacero stredoškoláčok potvrdilo, že informatiku pôjdu študovať a priviedol ich k tomu práve spomínaný projekt cez diskusie a mentoring. „Tiež náš tešia informácie z jednotlivých škôl, odkiaľ nám pedagógovia píšu, že doteraz nemali taký vysoký počet dievčat prihlásených na informatiku. Každá takáto duša je pre nás významná, kedže aj my máme pred očami údaj o chýbajúcich 900-tisíc informatikoch v Európe v roku 2015," hovorí Kotuliaková.
Uplatňujú sa aj v praxi
Martin Terkovič, riaditeľ firmy ICZ Slovakia, tieto slová len potvrdzuje. „Nie je dôvod, aby v IT firmách nepracovali aj ženy. „Ak sú šikovné, potom zastávajú vysoké pozície, zväčša ako projektové manažérky. V čom vidí výhody ženského elementu vo svojej firme? „Sú lepšie vyjednávačky ako muži. Projektový manažér je koordinátor rôznych činností. U nás vo Smie robia na určitom projekte analytici, tí svoje fakty dávajú programátorom a potom sú tu školitelia, ktorí robia príručky, a často pôsobia ako podpora projektu, teda uvádzajú výsledok spoločnej práce zákazníkovi. Ženy sú vhodné skôr na pozíciách analytičiek, pretože ich lepšie zákazníci prijímajú. Programátori sú zväčša muži a ako podpora a školitelia sú zasa vhodnejšie ženy. Vedia to vysvetliť ako učiteľky, teda tak, ako by to vysvetľovali deťom. Zákazníci to potom lepšie pochopia." A prečo je ich v IT biznise menej ako mužov? Aj preto, že je to práca časovo veľmi náročná. Väčšinou, ak sa pripravuje nejaký projekt, v práci treba byť od rána do večera aj trištvrte roka a ženy, ak majú rodinu, to neustoja. A nemôžu si ani kvôli deťom dovoliť vypadnúť z tohto kolotoča, pretože v IT biznise je dynamika vývoja strašne rýchla. Ak odíde žena na materskú dovolenku na dva roky, má veľký problém sa vrátiť. Preto je menej programátoriek.
Mária Pohronská, analytická, výskumná pracovníčka na FIIT STU
Popri štúdiu na FIIT STU sa mi postupne začali otvárať oči, čo všetko sa za pojmom „informatika" skrýva a zároveň som začala oči otvárať aj sama od údivu, aké nekonečné sú možnosti pracovnej sebarealizácie takého informatika/informatický. Šikovná žena v IT je žiadaný element, je katalyzátor, moderátor, ozdoba a oživenie chlapského informatického kolektívu. A IT spoločnosti to vedia a ženy si patrične cenia. Ženy v IT sa zvyčajne (ak chcú) zhosťujú úloh, ako je komunikácia s klientmi alebo potenciálnymi partnermi, alebo reprezentácia firmy na rôznych udalostiach. A to má od zarytého programovania v mastnom svetri VEĽMI ďaleko! Mnohé úlohy v IT sa dajú „robiť z domu" a vzhľadom na povahu práce nie je problém ani s menšími úväzkami, čo je úžasne praktické pre mladé mamičky. A či vás práca bude napĺňať? Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale IT má slúžiť ľuďom a pomáhať im. Je to obrovská radosť a dobrý pocit, keď vidíte, že vami navrhnuté riešenie napríklad pomohlo stovkám ľudí efektívnejšie komunikovať, zjednodušilo nejakú náročnú pracovnú činnosť alebo umožnilo oddýchnuť si pri dobrej hre...
Zuzana Číkova, programátorka/analytička v spoločnosti Tempest
Ja a IT-čko? Je síce pravda, že ako malá som občas lepila lietadielka, hrala počítačové hry a ešte aj na strednej škole som mala radšej skôr prírodovedné predmety, ale to, že mojím povolaním bude IT... Študovala som na frankofónnom bilingválnom gymnáziu, chcela som zúročiť aj moju záľubu v cudzích jazykoch a znalosti, ktoré som už mala. Bola som dobrá v matike, bavila ma aj biológia. Niekde v období tohto osobného chaosu a bezmocnosti z budúcnosti som našla Fakultu informatiky a informačných technológií na STU. Veľmi sa mi páčilo, že fyzika tam nehrá hlavnú úlohu, keďže to bol asi môj najneobľúbenejší predmet. Vyštudovala som a v súčasnosti pracujem v spoločnosti Tempest. Veľkú časť mojej práce tvorí aj programovanie, ale musím povedať, že celkovo je to veľmi pestré a nedá sa vôbec hovoriť o stereotype. V práci sa cítim naozaj dobre, a to aj vďaka tomu, že mám skvelých kolegov a kolegyne, ktorí teda naozaj nie sú umastení chlapi v rolákoch, ale úplne normálni šikovní a milí ľudia. V našom tíme je teraz asi desať ľudí, z toho tri ženy, a musím povedať, že takto je to naozaj super.
Mýty dievčat o programovaní
1. Programovanie je výsadou mužov
Vďaka roky prevládajúcemu stereotypu mužskej prevahy v technologickom priemysle vznikla predstava, že svet technológií je predovšetkým doménou mužov. V začiatkoch éry počítačov to tak vôbec nebolo. Vedeli ste, že v 40. rokoch minulého storočia programovali historicky prvý elektrónkový počítač ENIAC práve ženy?
2. Programovanie je nuda
Opak je pravda. Technológie sú veľmi kreatívnou oblasťou. Čokoľvek, o čom premýšľate, alebo o čom snívate, môže byť implementované prostredníctvom technológií. To umožňuje každému, aby sa stal tvorcom webu a nielen jeho konzumentom. Vďaka technológiám sa vízia každého tvorcu okamžite zobrazí po celom svete.
Eva Danillová. VM Telecom
K svojej práci som sa dostala náhodou počas vysokej školy. Kamarát a môj terajší kolega ma zavolal na pohovor do firmy, kde pracoval, lebo do technického tímu hľadali dievča so znalosťou v IT. Mala som už v tom čase dostatočné IT vedomosti pre pozíciu, ktorú otvárali, a šéfovi sa páčilo, že dokonca aj vyzerám ako dievča. Prijali ma. A tak som tu a už šiesty rok pracujem vo firme VM Telecom, ktorá sa venuje telekomunikačným službám. Prešla som si postupne rôznymi pozíciami od čisto technických až po manažérske, veľa som sa pri tom naučila a dnes som spokojná, že robím prácu, ktorá ma naozaj baví, lebo pri nej môže človek tvoriť a vidí aj výsledky svojej práce. Študovala som na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave. Vo firme VM Telecom pôsobím od roku 2007. Začínala som na pozícii Cisco špecialista/Systémový a sieťový odborník, až postupne som prešla na pozíciu vedúcej IT oddelenia. Firma pod značkou VIPTel poskytuje telekomunikačné služby a riešenia pre firmy aj domácnosti. Firma VM Telecom je relatívne malá firma aj napriek tomu, že je jedným z 11 regulovaných telekomunikačných operátorov na Slovensku. Zákazníci nás skôr poznajú pod produktovou značkou VIPTel. Na začiatku nás bolo iba pár a pri budovaní našich telefónnych systémov sme začínali takmer od nuly. Jedného dňa nám odišiel pôvodný šéf IT oddelenia, zostali sme teda bez vedenia, ale projekty stále pokračovali, veď biznis musel bežať ďalej. Z nášho tímu som mala z nás všetkých najviac vyvinutý zmysel pre organizáciu, a tak som postupne začala koordinovať jednotlivé projekty. Postupne som navrhovala, implementovala a testovala funkčné časti systémov a začala prijímať nových ľudí, aby tím a firma mohli rásť. Neskôr som rozdelila tím na dve oddelenia programátorov a sieťových odborníkov, zaviedla manažment prideľovania úloh a projektov a komunikáciu nielen medzi IT oddeleniami, ale aj ostatnými oddeleniami firmy. Atak som sa z technickej pozície sieťarky postupne vypracovala na manažérsku pozíciu vedúcej celého IT oddelenia. Ľudia vo firme, nielen na mojich oddeleniach, sú veľmi šikovní a ja som veľmi rada, že sme postupne vybudovali fungujúcu a rastúcu firmu, ale najmä produkty a riešenia, ktoré denne využívajú naši zákazníci na celom Slovensku. Osobne si myslím, že ženy sa hodia na všetky funkcie v IT odvetví. Ak niekto, či muž alebo žena, pracuje iba preto, že musí, nikdy nebude robiť veci tak dobre ako niekto, kto to robí, lebo chce, baví ho to a sám cíti, že je v tom dobrý. Keďže je dievčat v IT tak málo, tie, ktoré sa tomu venujú, majú zväčša skutočný záujem venovať sa danej tematike naplno a potom sú aj vhodné na dané pozície. Poznám dievčatá, ktoré sú vynikajúce programátorky, lebo dokážu nájsť často jednoduchšie a vhodnejšie riešenie ako muži. Poznám dobré projektové manažérky, ktoré majú oveľa väčší zmysel pre detail ako muži a poznám aj výborné IT analyticky, ktoré sa na veci dokážu pozerať viac z nadhľadu, a tým lepšie analyzovať.