Interiérová dizajnérka Jana Srncová vyrobila unikátne sane. Sú jediné nasvetea ajreálne použiteľné na jazdu v zasneženejkrajine.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Na všetkých výstavách, kde sa sánky z tvorivej dielne Novomešťanky Jany Srncovej objavili, okamžite zaujali pozornosť návštevníkov a zožali veľký úspech.
Netradičné sánky z dubového dreva v podobe umeleckého diela majú aj otvory pre pevné uchopenie rúk i protišmykový materiál, na ktorý si môžete počas jazdy položiť nohy.
A aj keď ide o zaujímavé umelecké dielo, sánky sú skutočne funkčné. Akurát to má jeden háčik. Musíte vážiť menej ako deväťdesiat kilogramov.
Taká je podľa autorky nosnosť netradičných sánok, ktoré vytvorila.
Sánky pre ľudí milujúcich adrenalín
Absolventka štúdia interiérového dizajnu na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave bore Smart Design v anglickom Nottinghame má hlavu plnú netradičných nápadov.
„Sánky som vytvorila počas vysokoškolského štúdia. Inšpiroval ma ten bionický tvar. Sánky sú určené pre umelecky ladených ľudí, ktorí majú radi adrenalín. Bolo to trošku experimentálne a riskantné, ale vyšlo to,“ usmiala sa Jana Srncová, ktorá v súčasnosti pracuje ako hlavná dizajnérka v nábytkárskej spoločnosti.
Sánky vyrobila z tvrdšej dubovej dyhy a vytvorila zatiaľ iba jediný exemplár. „Aj keď som už rozmýšľala nad tým, že i v odby som ich mala urobiť viac, ešte som to na ich naklonovanie vo väčšom množstve nedotiahla. Záujemcovia o netradičné sánky by sa určite našli, ale zatiaľ sú tie moje jediným unikátom,“ pokračovala Jana. Novomešťanka v súčasnosti pôsobí v Trenčíne.
Popri realizácii nespočetných bytových či verejných interiérov sa venuje aj produktovému dizajnu a grafike.
Na zasneženom svahu sa sánky osvedčili
Umelecké sánky sú plne funkčné. Aj keď na drevený prototyp unikátnych sánok neprimontovala zatiaľ kovovú sklznicu, sane na zasneženom kopci svoju premiéru už zažili.
„Hneď, keď vznikli, aj som ich počas zimy vyskúšala. Ale iba na malom briežku. Vydžali. Ale nechcela som ich zničiť a ani poškodiť. Túžila som ich vystaviť v perfektnom stave,“ usmiala sa ich tvorkyňa. Počas výroby netradičných sánok mnohokrát experimentovala s tvarom výslednú aerodynamiku zimného „dopravného“ prostriedku.
„Vyše mesiaca som tvorila v predstavách iba výsledný tvar. Potom sme tlačili formy a pilovali,“ pokračovala Jana Srncová, ktorá základy umeleckého vzdelania získala na Základnej umeleckej škole v Novom Meste nad Váhom. Tu ju viedla výtvarníčka Eva Harmadyová.
„Mojej fantázii pani učiteľka vnukla už vtedy nevyčerpateľné množstvo nápadov na originálne výtvarné techniky a kreatívne práce, z ktorých čerpám aj dodnes.“ a podporovala tak
Výtvarnému snobovi by sánky nepredala
Sánky najskôr vznikli v 3D podobe v počítači. Pred samotným vznikom v presnej mierke vytlačila výkresy. Vznik sánok trval vyše dvoch mesiacov. „Keby som vytvorila takéto isté sánky z iného materiálu, bola by ich nosnosť určite bez hmotnostných obmedzení. Na týchto dubových by som neodporučila jazdu osobe ťažšej ako deväťdesiat kilogramov. Pravdepodobne by tú rýchlosť pod veľkou hmotnosťou nevydržali a bolo by ich škoda,“ zasmiala sa autorka sánok.
Nosnosť sánok by dokázala zvýšiť aj využitím karbónových vlákien alebo špeciálnych plastov.
So svojimi nezvyčajnými sánkami sa však napriek ponukám Jana Srncová určite rozlúčiť nemieni.
„Určite by som ich nepredala ani žiadnemu umeleckému snobovi, ktorý by si chcel iba zafrajeriť s tým, aké nezvyčajné sánky má. Ešte by ich na svahu napokon možno aj zničil a dolámal,“ so smiechom dodala na záver Jana Srncová, ktorá sa v súčasnosti venuje predovšetkým interiérovému dizajnu. MARTIN ŠIMOVEC
FOTO:MARTIN ŠIMOVEC Jana Srncová vytvorila unikátne sánky z dubovej dyhy.
[Trenčianske noviny 09/07/2018]
https://mytrencin.sme.sk/c/20870126/dizajnerka-jana-srncova-prisla-do-parku-v-lete-na-saniach.html