Matej Baránek, moderátor RTVS: „Vozík ovládaný myšlienkou a mimikou tváre vyvíjajú doktorandi Materiálovo-technologickej fakulty STU v Trnave. Navrhli hardvérové riešenie pre riadenie elektrického vozíka a vyvíjajú softvér, ktorý dokáže rozpoznať a zaznamenať signály tela zdravotne postihnutého používateľa. Následne ich prenáša do pohybu vozíka. Ako hovorí jeden z členov výskumného tímu Patrik Bystrický, využili špeciálny prístroj so 14 EEG snímačmi, ktoré sa používajú v nemocniciach na meranie fyziologických funkcií.“
Patrik Bystrický, člen výskumného tímu: „Tieto snímače sú teda umiestnené na špecifických miestach na hlave a tieto snímače zaznamenávajú nejaké hodnoty. Je to sila elektromagnetického poľa, ktoré vydávajú neuróny v mozgu. Zber týchto dát vyhodnotí aká to je myšlienka, tieto myšlienky sa ... trénujú predtým ako sa tento vozík začne hýbať.“
Matej Baránek: „ Každý jednotlivec si však musí natrénovať a vyhodnotiť potrebné hodnoty, aby sa vozíkom dokázal pohybovať bezdotykovo, len pomyslením na smer pohybu, prípadne pohybom hlavy v danom smere. Ide o študentský projekt, ktorý musia ešte zlepšovať, priznáva Filip Škoda.“
Filip Škoda, člen výskumného tímu: „Nemáme ani profesionálne zariadenie, ten ..., ktorý sníma tú elektrickú aktivitu mozgu, neni profesionálne zariadenie, tá spoľahlivosť je určite nižšia, takže je to také skôr testovanie a vylaďovanie projektu. Zároveň sa musíme teda zamerať na tú bezpečnosť a spoľahlivosť keďže to je určené zariadenie pre človeka.“
Matej Baránek: „ Na projekte pracovali študenti mimo školských povinností v skupine mladých vedcov. Na podobnom výskume pracujú aj v zahraničí. Ide skôr o vedcov, ktorí majú profesionálne podmienky.“
[Rádio Regina BA, 10:00 12/07/2017]
PUBLIKOVANÉ 12. júl 2017