Štipendijné pobyty v zahraničí testujú úroveň vedomostí študentov, ktorí absolvujú doktorandské štúdium. Vyhľadávajú ich nielen preto, že ich honorovanie na Slovensku patrí k najnižším v Európskej únii. Budúci vedci a výskumníci počas nich získavajú aj potrebné kontakty s vedeckým prostredím mimo domova. Na výber majú množstvo študijných programov. Organizujú ich nielen univerzity, ale aj mimovládne organizácie.
Doktorand si vyberie pracovisko, naplánuje si odborný program – zväčša ho konzultuje s domácim, ako aj prijímajúcim školiteľom. Hosťujúce pracovisko požiada o pozvanie a finančnú podporu. V každom prípade platí rada, že treba dodržať termíny na podanie žiadosti a doručiť všetky potrebné dokumenty. Inak hrozí, že žiadosť sa do výberu nedostane a akákoľvek snaha uchádzača vyjde nazmar.
Informácie o financovaní pobytu
Niektoré štipendiá pokryjú celý pobyt, iné len časť. Niekedy sa časť štipendia vyplatí v peniazoch a časť iným spôsobom, napríklad bezplatným ubytovaním na internáte.
Každý si musí zvážiť, aké má finančné nároky, či mu štipendium vystačí alebo bude musieť siahnuť aj do vlastného vrecka. „Pripraviť sa treba aj na to, že štipendista dostane prvé peniaze najskôr po začatí pobytu, čo je zaužívaná prax. Zvyšok dostane pravdepodobne v mesačných splátkach,“ upozorňuje Michal Fedák, zástupca výkonnej riaditeľky Slovenskej akademickej informačnej agentúry. Preto treba mať na začiatku dostatok vlastných financií.
Najväčším mobilitným štipendijným programom, ktorý finančne podporuje Európska únia, je Erasmus+. O pobyt a štipendium sa doktorand uchádza na svojej vysokej škole za predpokladu, že sa do projektu zapojila a tá mu zabezpečí všetky potrené formality. V ponuke sú tiež programy rôznych neziskoviek.
„Doktorandi sa v rámci dvoch uzávierok počas roka môžu uchádzať o mesačné až ročné pobyty do ktorejkoľvek krajiny sveta,“ vraví Fedák. Agentúra je zapojená do slovenského národného štipendijného programu, ktorý financuje ministerstvo školstva. Využiť sa dajú aj rôzne vládne štipendiá. Podmienky sú rôzne, určuje ich prijímajúca krajina. Aktuálne ich poskytuje okolo 30 krajín.
Podpora aj z interných grantov
Slovenská technická univerzita z interného grantového programu každý rok dokáže podporiť viac ako stovku projektov mladých výskumníkov. Takmer desiatka špičkových vedeckých tímov má šancu získať aj pokračujúci grant pre svoj výskumný projekt.
„Podpora je zameraná na aktuálny výskum, na mladých vedcov. Univerzita ich chce pripraviť na súperenie v medzinárodnom prostredí,“ priblížila manažérka pre komunikáciu Andrea Settey Hajdúchová. Posledné dva roky univerzita podporuje mladých vedcov aj zo zahraničia prostredníctvom postdoktorandských programov. Z deviatich aktuálne obsadených miest sú na dvoch cudzinci. „K dispozícii sú moderné laboratóriá, ich vybavenie niektorými prístrojmi prekonáva laboratóriá v zahraničí. Inak sú vďaka projektom Univerzitných vedeckých parkov porovnateľné,“ podčiarkla Hajdúchová. Univerzita intenzívne rokuje so Slovenskou akadémiou vied, Univerzitou Komenského a s výrobnými podnikmi. Spoluprácu chce prehĺbiť prostredníctvom projektu SASPRO2.
Možnosti v spolupráci s firmami
Riešiteľské tímy a ústavy sa snažia získavať dodatočné zdroje. Tie sú aj vo firmách. Najľahšia spolupráca je podľa podpredsedníčky Slovenskej akadémie vied Evy Majkovej na báze spoločných projektov. Možnosti spolupráce na výskumných projektoch pre prax sú rôzne, vrátane vytvárania spoločných podnikov s výrobnou sférou. Na spoluúčasť musia však
mať výskumné subjekty podľa Majkovej aj legálne možnosti.
„S hospodárskou sférou už dlhodobo spolupracujeme nielen my, ale aj univerzity. Čakáme na ďalšie programy a v rámci nich na ďalšie výzvy, ktoré budú zamerané na podporu spoločných projektov,“ vraví Majková. Pripúšťa, že tie sa dajú realizovať aj bez pomoci štátu, a to formou kontraktov, zmlúv o spolupráci, zakladaním spoločných podnikov. Vedci sa však bez stimulov od štátu nezaobídu, čakajú na ne od oboch zainteresovaných ministerstiev, školstva aj hospodárstva.
Aká podpora prichádza z ministerstva školstva
1. Stážové pobyty
Ročne ide na podporu pobytov 120-tisíc eur. Výzvu vypisuje ministerstvo raz ročne, zverejnená býva na www. vedatechnika.sk.
Zastrešujú ich aj veľké medzinárodné výskumné centrá, napríklad Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN) vo Švajčiarsku,
Spojený ústav jadrového výskumu v Dubne v Rusku, Medzinárodné centrum pre genetické inžinierstvo a biotechnológie v talianskom Terste a podobne.
Národnú schému podpory prevádzkuje Sekcia vedy a techniky ministerstva školstva.
Mladí vedci – študenti, doktorandi, postdoktorandi do 35 rokov riešia projekt priamo v európskych laboratóriách pod vedením renomovaných vedcov.
Žiadosť o podporu na stážový pobyt podáva univerzita alebo výskumná inštitúcia.
Pobyt je maximálne šesť mesiacov a uchádzači sa môžu zúčastniť maximálne troch kôl výzvy.
2. Program budovania personálnej infraštruktúry
Na obdobie rokov 2016 – 2024 je vyčlenených okolo 30,7 milióna eur.
Program zastrešuje Agentúra na podporu výskumu a vývoja, hradí sa z eurofondov.
Je určený na podporu postdoktorandských miest na pracoviskách, na vznik špičkových vedeckých tímov.
Žiadosti o podporu podávajú výskumné a vývojové pracoviská.
Agentúra bude vyhlasovať výzvy každoročne do roku 2019 s finančným krytím až do roku 2024.
PUBLIKOVANÉ 11. máj 2016