Ján Siman, moderátor: „Drevený nábytok v nemocničnom prostredí je hygienickejší ako ten plastový. Tvrdia to vedci zo Slovenskej technickej univerzity. Potvrdili im to laboratórne testy, aj testy robené priamo v priestoroch Národného onkologického ústavu v Bratislave. Drevo však podľa Veroniky Kotradyovej z STU nesmie byť nijako chemicky ošetrené.“
Veronika Kotradyová, STU: „Drevo má antimikróbne účinky, pokiaľ je bez povrchovej úpravy chemickej. To znamená bez lakov, bez … s tým, že skúmame ešte ďalej, že či je rozdiel, keď je len hobľované to drevo alebo je brúsené, vyzerá tak, že účinnejšie to je, keď je to brúsené s tým, že žiaľ čímkoľvek sa potom natrie to drevo, tak tie schopnosti stráca a tie antimikróbne účinky fungujú vďaka obsahu extraktívnych látok pri ihličnanoch a keď borovica, smrekovec, ktoré sú použité tu, sú to terpenoidy, ktoré sú obsahom živíc. Teda nachádzajú sa v živiciach a uvoľňujú sa teda z dreva a takisto vďaka anatomickej stavbe, že jednoducho tie baktérie nemajú živnú pôdu na povrchu dreva. Oni keď sa aj dostanú do vnútra vlákien, tak jednoducho nemajú prísun vlhkosti, takže zahynú do niekoľkých hodín.“
Ján Siman: „Drevo neničí mikroorganizmy len na svojom povrchu, ale aj v ovzduší. Takisto reguluje vlhkosť, dokáže napríklad absorbovať a už ďalej neuvoľňovať škodlivé emisie do priestoru. Drevené lavičky a obklad majú v Národnom onkologickom ústave vo vestibule kliniky klinickej onkológie. Ide o pilotný projekt. Uvažujú, že by drevo časom umiestnili aj do iných priestorov. Väčšiemu nasadeniu dreva v ústave bránia prísne hygienické štandardy v nemocniciach. Drevo v rôznych opracovaniach ich totiž nemusí spĺňať.“
PUBLIKOVANÉ 8. júl 2017