Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Príroda lieči a potvrdili to aj naši vedci. V nemocničnom prostredí nahradili umelý nábytok za drevo a skúmali čo sa stane. Niekoľkoročný výskum priniesol prekvapivé zistenie – masívne drevo pomáha pacientom.“
Marek Gudiak, redaktor: „Takto to vyzerá, keď sa na nemocničnú čakáreň pozriete čisto vedecky. Národný onkologický ústav v Bratislave poskytol svoje priestory akademikom Slovenskej technickej univerzity. Výsledkom je vskutku zaujímavý experiment. Vedci analyzovali ako sa správa drevo v nemocničnom prostredí.“
Veronika Kotradyová, vedúca projektu Interakcia človeka a dreva: „Je tu drevo v takej tej svojej najprirodzenejšej podobe, dá to vniknúť aj farbe, haptike, vôni, je tu použité smrekovec a borovica, ktoré majú veľa terpénov, ktoré sa uvoľňujú, to je práve to, čo robí drevo antimikróbnym.“
Marek Gudiak: „A to je záver štúdie. Čakáreň testovali pred prerábkou a potom opätovne niekoľkokrát po sebe po inštalácii nového nábytku. Výsledok – drevo má antibakteriálne účinky.“
Veronika Kotradyová: „Dokáže ozaj baktérie zlikvidovať svojimi extraktívnymi látkami, ktoré má, to čo sa uvoľňuje z dreva a takisto svojou anatomickou štruktúrou.“
Marek Gudiak: „Laboratórne rozbory, ale aj testy priamo na mieste, vedci sa zamerali na biologické vlastnosti dreva v prostredí onkologickej čakárne.“
Barbora Kaliňáková, biologička, Slovenská technická univerzita: „Drevené povrchy nepodporujú rast a rozmnožovanie mikroorganizmov dvojakým spôsobom, jednak mechanicky, tým, že vlastne sa dostávajú tie bunky do vnútorných vrstiev a tam dochádza vlastne k ich usmrteniu a na druhej strane drevo prirodzene obsahuje antimikróbne aktívne látky.“
Veronika Kotradyová: „Ďalšia vlastnosť je to, že to dokáže čistiť ovzdušie jednak od mikroorganizmov, jednak od iných emisií, ktoré sa uvoľňujú bežne zo všetkého, jednak z čistiacich prostriedkov, jednak z iných materiálov.“
Barbora Kaliňáková: „Výsledky naznačujú, že po rekonštrukcii sa zlepšila mikrobiálna klíma priestorov.“
Marek Gudiak: „Výskum robili odborníci na surovom dreve. Dôležité je, aby bolo bez farby, laku či bez akejkoľvek vonkajšej úpravy.“
Barbora Kaliňáková: „Dá sa povedať, že všetky typy dreva majú antimikrobiálne účinky, aj keď najlepšie má dubové a ihličnany.“
Marek Gudiak: „V ďalšej fáze chcú vedci skúmať pôsobenie dreva na psychiku pacientov. Majú na to špeciálne vybavenie a vlastnú metódu.“
Ľuboš Drgoňa, prednosta Kliniky onkohematológie: „Určite to prostredie bezprostredne vnímajú a sú ním ovplyvňovaní práve pri tých ťažkých chvíľach, to znamená, že je strašne dôležité aby na nich vplývalo dobre a upokojujúco.“
Marek Gudiak: „Zatiaľ to pritom nebola žiadna veľká investícia, takýto nábytok vraj nestojí viac ako ten konvenčný. V onkologickom ústave uvažujú, že by drevo časom umiestnili aj do iných priestorov. Marek Gudiak, televízia Markíza.“
PUBLIKOVANÉ 8. júl 2017