Adriana Kmotríková, moderátorka: „Priveľa antibiotík, liekov, či drog spôsobuje, že naše splaškové vody sú plné nebezpečných látok, ktoré vypúšťame späť do prírody. Ak rapídne neznížime ich spotrebu alebo nenájdeme spôsob, ako vodu čistiť, ohrozíme tým naše najväčšie bohatstvo, ktorým sú zásoby pitnej vody v podzemí.“
Mária Ölvedyová, redaktorka: „Odpadové vody sú veľkým problémom. Napriek tomu, že čistička odfiltruje mnohé nečistoty, stále vo vode ostávajú stopy antibiotík, antidepresív, antihistaminík, či drog.“
Jaroslav Škubák, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU BA: „Tieto látky ovplyvňujú naše správanie, ovplyvňujú naše životné prostredie. Budú nám vymierať určité druhy rýb, budú sa, naopak, množiť určité druhy hmyzu. Motagénne účinky majú.“
Tomáš Mackuľak, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU BA: „Najmä pri čističkách odpadových vôd sú schopné meniť pohlavie trebárs rýb.“
MUDr. Miroslav Šuta, environmentalista: „Také antibiotiká sú najvyššie hlavne počas zimných mesiacov.“
Jaroslav Škubák, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU BA: „My sme schopní tam nájsť niekoľko desiatok tisíc látok.“
Mária Ölvedyová, redaktorka: „Na situáciu sme kompetentných upozorňovali už v roku 2011, Do problému sa však našťastie zahryzli slovenskí vedci. Odoberaním vzoriek v jedenástich mestách potvrdili napríklad to, že bratislavské vody sú zamorené heroínom, kokaínom a po víkende im kraľuje extáza. Naopak v kúpeľných mestách sú vody plné analgetík. Slovensko môžu od ekologickej katastrofy zachrániť vedci zo Slovenskej technickej univerzity. Tí sa snažia zistiť nielen množstvo nebezpečných látok vo vode, ale čo je najdôležitejšie, snažia sa ich odtiaľ dostať preč.“
MUDr. Miroslav Šuta, environmentalista: „Napríklad využitie vodných rastlín, využitie koreňov rastlín, pomocou drevokazných húb, rôzne typy mikroorganizmov.“
"Je to projekt založený hlavne na analytickej práci," povedal dekan Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU BA prof. Ján Šajbidor, DrSc. Projektu sa darí a podľa prvých výsledkov, sú vedci schopní do vysokej miery odstraňovať z vody nebezpečné látky.
Mária Ölvedyová, redaktorka: „Darí sa vám?“
MUDr. Miroslav Šuta, environmentalista: „Áno, áno. Prvé výsledky ukazujú, že sme schopní odstraňovať s vysokou účinnosťou tieto látky.“
Mária Ölvedyová, redaktorka: „Napríklad takáto jednoduchá rastlina dokáže odstrániť analgetiká z vody.“
MUDr. Miroslav Šuta, environmentalista: „Vtečie do tohoto, je tu nejakú dobu a vytečie.“
Jaroslav Škubák, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU BA: „Problém, samozrejme je spojený s cenou.“
Mária Ölvedyová, redaktorka: „Problém sa nateraz dotýka len vôd z čistiarní, ktoré sa po očistení dostávajú späť do riek. Našťastie Slovensko čerpá zásoby pitnej vody z podzemných vôd. Ak však neznížime našu spotrebu liekov, či drog, ohrozíme aj podzemné zdroje.“
Jaroslav Škubák, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU BA: „Rádovo za päťdesiat-sto rokov už u nás bude s tým reálny problém.“
PUBLIKOVANÉ 9. február 2014