Adriana Kmotríková, moderátorka: „O tom, čo všetko sa dá objaviť v odpadových vodách, sme vás už viackrát informovali. Od drahých kovov, cez antibiotiká, baktérie, lieky, až po drogy. Tie hlavne po hudobných festivaloch.“
Ján Mečiar, moderátor: „Jeden taký sa pred pár dňami skončil a aj tentoraz vzorky putovali do laboratória. Tam zistia, ktoré drogy účastníci užívali najviac.“
Adriana Kmotríková: „Naši vedci však riešia aj problém antibiotík. Tie v splaškových vodách pomáhajú choroboplodným baktériam získať voči nim väčšiu odolnosť.“
Anton Adamčík, redaktor: „Vzorky na analýzu do laboratórií sa odoberajú z tohto nie príliš vábneho koktailu odpadových vôd a to priamo v tejto búdke, ktorá sa nachádza v areáli čističky odpadových vôd. Je to automatické. Pomocou tejto hadice si prístroj každú polhodinu nasaje zhruba deci splaškovej vody.“
Ing. Jozef Tichý, technol. odd. divízie ČOV BA-Vrakuňa: „Vytvára dvadsaťštyrihodinové zlievané vzorky prítokovej vody. Potom sa tá vzorka preleje do spoločného kanistra, kde sa zhomogenizuje a posiela sa do nášho laboratória.“
Anton Adamčík: „Tu v laboratóriu urobia rozbor a zisťujú výskyt rôznych látok.“
Ing. Tomáš Mackuľak, PhD., chemik a environmentalista FCHPT STU: „V súčasnosti my sa zaoberáme vlastne výskytom hlavne vybraných typov ilegálnych drog.“
Anton Adamčík: „Napríklad počas hudobných festivalov a jeden taký práve v Bratislave skončil.“
Ing. Tomáš Mackuľak, PhD.: „Napríklad aj ľahkých drog, ktoré sú na festivaloch, dá sa povedať dominantné.“
Anton Adamčík: „Za niekoľko rokov výskumu už dokážu odhadnúť, ktoré drogy na akom festivale budú v prevahe.“
Ing. Tomáš Mackuľak, PhD.: „Čiže tanečný festival výskyt extázy, alebo metal festival napríklad výskyt marihuany.“
Anton Adamčík: „Výskyt drog na našich festivaloch je však vraj nižší v porovnaní s krajinami, akou je napríklad Holandsko.“
Ing. Tomáš Mackuľak, PhD.: „Ani daný festival na Slovensku nedokáže konkurovať bežnému dňu napríklad v Amsterdame.“
Anton Adamčík: „V laboratóriu rovnako zisťujú aj niektoré takzvané legálne drogy, akým je napríklad alkohol, cigarety, niektoré druhy liečiv, ako napríklad antibiotiká.“
Ing. Tomáš Mackuľak, PhD.: „Z hľadiska antibiotík sú účastníci veľmi zdraví. Čiže tam je skorej pozorovaný pokles.“
doc. Ing. Lucia Bírošová, PhD., mikrobiologička FCHPT STU: „Problém je v tom, ako tá rezistencia vzniká a práve odpadové vody k tomuto problému prispievajú.“
Anton Adamčík: „A to tým, že tu baktérie rôznych chorôb získajú voči antibiotikám väčšiu odolnosť. Potom takto odolné sa dostávajú do prostredia.“
doc. Ing. Lucia Bírošová, PhD.: „Keď sú napríklad zle umyté potraviny.“
Anton Adamčík: „No a keď sme chorí, potom nám antibiotiká nemusia zabrať. A čo je ešte horšie...“
doc. Ing. Lucia Bírošová, PhD.: „Môžu tieto gény rezistencie šíriť aj na ďalšie baktérie.“
Anton Adamčík: „Nielen voči nim, ale aj voči rôznym nevhodným látkam vedci hľadajú riešenia. A aj naši slovenskí už niekoľko takých riešení majú.
[JOJ, 19:30 30/08/2016]