Ľubomír Bajaník, moderátor: „Užívanie drog sme na Slovensku doteraz zisťovali len dotazníkmi. Kto sa priznal, pribudol do skupiny užívateľov. Vedci zo Slovenskej technickej univerzity však začali monitorovať návykové látky v odpadových vodách. Výsledky ich prekvapili.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Asi sedem percent Slovákov užíva drogy. To sú výsledky, ku ktorým sa priznali respondenti v dotazníkoch. Analýza odpadových vôd však ukázala, že s drogami prichádza na Slovensku do kontaktu až štrnásť percent obyvateľov.“
Igor Bodík, vedúci projektu, Slovenská technická univerzita: „Človek, keď požije drogu, v priebehu niekoľkých hodín už začnú sa vylučovať z človeka určité metabolity, ktoré toto vylučovanie trvá aj niekoľko dní. Cesta drogy cez človeka do čistiarne je pomerne na jednej strane jednoduchá, ale aj komplikovaná, v závislosti od dĺžky kanalizácie.“
Jaroslav Škubák, chemický analytik, Slovenská technická univerzita: „Z Petržalky je výrazne viac pervitínu. V Starom Meste, kde sa nachádza bohatšie obyvateľstvo, manažéri a tak, ľudia, ktorí majú záujem o kokaín, tam napríklad je vyššia koncentrácia kokaínu.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Vzorky odobrali odborníci z čistiarní odpadových vôd v Bratislave a v Piešťanoch. Namerané hodnoty prepočítali na počet obyvateľov, a tak sa môžu naše mestá porovnávať aj s európskymi.“
Igor Bodík, vedúci projektu, Slovenská technická univerzita: „Bratislava je na pomerne popredných miestach v európskom rebríčku v spotrebe pervitínu. Kokaín, v porovnaní napríklad s holandskými alebo západoeurópskymi mestami, tam ešte zaostávame.“
Monika Hucáková, redaktorka: „So syntetickými drogami si neporadia ani čistiarne odpadových vôd.“
Tomáš Mackuľák, environmentálny inžinier: „Prechádzajú nám do odtoku, dostávajú sa do riek. Tým pádom ovplyvňujú aj živočíchy vodné.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Vedci pozorovali ryby, ktorým sa do tela dostali drogy. Zatiaľ nevedia presne určiť, aký dopad majú drogy v odpadových vodách na životné prostredie.“
Tomáš Mackuľák, environmentálny inžinier: „Ryby nehynuli, ale chovali sa inak ako sa prírodne chovajú.“
Monika Hucáková, redaktorka: „Spotrebu drog, antibiotík, či liečiv budú vedci monitorovať počas najbližších štyroch rokov po celom Slovensku. Na výskum dostali grant viac ako dvestotisíc eur. Ich hlavným cieľom bude vymyslieť model, na základe ktorého budú čistiarne odpadových vôd ničiť aj syntetické drogy vo vode.“
PUBLIKOVANÉ 5. november 2013