Vysoké školy budú po novom od štátu poberať peniaze podľa toho, aké budú kvalitné. Hodnotiť sa to má na základe úspešnosti absolventov a ďalších ukazovateľov.
Túto iniciatívu ministerstva zatraktívniť a skvalitniť vysoké školy a zavedenie výkonnostných zmlúv víta aj rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Oliver Moravčík: „Na škodu však je, že vysoké školy neboli prizvané k dialógu o podobe výkonnostných zmlúv. Do poslednej chvíle boli podmienky výberu zahmlené a navyše sa menili. Týkalo sa to najmä výberu voliteľných merateľných ukazovateľov, ako aj výberu úrovní plnenia.“
V pôvodnom nastavení bola spokojnosť študentov s výučbou a podporou počas štúdia medzi povinnými ukazovateľmi. Po príchode vlády Roberta Fica sa to však presunulo medzi voliteľné.
„Vysoké školy by sa mali snažiť byť atraktívnejšie pre študentov. Aj preto bolo prekvapujúce, že v poslednom kroku vypadli spomedzi povinných ukazovateľov spokojnosť a inklúzia študentov,“ prízvukuje Moravčík s tým, že iné menej podstatné ukazovatele medzi povinnými ostali.
Moravčík považuje za problém aj neustály tlak na zlepšovanie v tvorivej činnosti bez ohľadu na súčasný stav. Dosiahnuť definované percentuálne zlepšenie pri nízkej výkonnosti pracovníkov, respektíve pri veľmi vysokej, je totiž vraj rozdiel, ale v tomto prípade sa podľa rektora vôbec nezohľadňuje: „Tieto pripomienky vzniesli mnohí, no zodpovední ich nevzali do úvahy.“
Ciele pre základné i voliteľné ukazovatele sa univerzita podľa Moravčíka dozvedela z prílohy dotačnej zmluvy: „Žiaľ, dodnes nám nebolo vysvetlené, prečo a ako boli stanovené.“
Rektor odpovedal aj na otázku, či nové nastavenie zvýši kvalitu škôl. „Poznajúc prostredie vysokých škôl máme dôvod sa domnievať, že pôjde skôr o naplnenie ukazovateľov ako o reálne skvalitnenie vysokých škôl,“ uviedol.
Prečítajte si viac:
https://hnonline.sk/slovensko/96125227-drucker-chce-kvalitnejsie-vysoke-skoly-stacit-vsak-nemusia-ani-desiatky-milionov-eur