Univerzitná regata sa konala v sobotu v rámci Dňa bratislavských vysokoškolákov, ktorých je v hlavnom meste viac ako 62-tisíc.
BRATISLAVA. Aj v druhom ročníku Univerzitnej regaty mala v sobotu najrýchlejšiu osemveslicu Univerzita Komenského (UK).
Veslársky tím zložený zo študentov, absolventov a zamestnancov najstaršej a najväčšej slovenskej vysokej školy dokázal tesne poraziť tím Slovenskej technickej univerzity (STU). S väčším odstupom za nimi zaostala loď Ekonomickej univerzity (EU).
Približne sedemkilometrová trať mala začiatok pri Karloveskom ramene, cieľ na úrovni schodov na Námestí M. R. Štefánika.
Lode odštartovali o 15.00 h vyššie proti prúdu pod hradom Devín, aby sa mali čas zrovnať na rýchlej rieke. To sa im podľa hovorkyne STU Andrey Settey Hajdúchovej podarilo na prvý raz aj napriek horšiemu počasiu a silnému vetru.
Víťazstvo o pár sekúnd
"Osemveslice STU a UK sa držali tesne vedľa seba až po Most Lafranconi. Za ním sa UK začala dostávať do čela a prvenstvo si udržala až do cieľa," opísala priebeh pretekov Settey Hajdúchová.
Víťazná loď prešla trať za 15 minút a 32 sekúnd, druhá loď v poradí mala čas o šesť sekúnd horší. Loď Ekonomickej univerzity preťala cieľ v čase 18 minút a 20 sekúnd.
Univerzitnú regatu organizuje Slovenská technická univerzita. Snaží sa napodobniť preteky v anglofónnych krajinách, kde je veslovanie populárnym univerzitným športom. Najznámejšie preteky univerzít Oxford a Cambridge na rieke Temža sa tento rok uskutočnili už po 160. raz. Zvíťazila posádka Oxfordu.
Trať londýnskych pretekov má podobnú dĺžku - meria 6,78 kilometra. Vesluje sa však proti prúdu, čo je značný rozdiel. Víťazi ju tento rok prešli za 18 minút a 36 sekúnd.
Skúsení veslári
V tímoch slovenských univerzít prevažovali aktívni veslári, okrem reprezentantov a majstrov sveta podľa Settey Hajdúchovej aj účastníci olympijských hier.
V lodi STU tak sedel účastník olympiád v rokoch 1996 a 2000 Ján Žiška a v lodi UK účastník olympiády v roku 2004 Lukáš Babáč. Osemveslicu EU kormidlovala jediná žena v štartovom poli Beáta Bacharová. "Je to skúsená kormidelníčka," priblížila hovorkyňa STU.
Podujatie pod záštitou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika mohli sledovať diváci nielen z brehov Dunaja, ale aj na veľkoplošnej obrazovke na Štefánikovom námestí, kde bol prenášaný obraz zo sprievodnej lode a z kamery umiestnenej na vyhliadkovej veži nad Mostom SNP.
Predstavili aj svoje projekty
Univerzitná regata sa uskutočnila v rámci Dňa bratislavských vysokoškolákov, ktorých je v hlavnom meste viac ako 62-tisíc.
Okrem hlavných pretekov na Námestí M. R. Štefánika od rána súťažili družstvá študentov vo veslovaní na trenažéroch, v takzvanej Malej regate, aj vo futbale. Turnaja v priestoroch internátu Mladá garda sa zúčastnili i tímy z ďalších bratislavských vysokých škôl.
Univerzity v nákupnom centre Eurovea predstavili niektoré svoje projekty. STU priniesla formulu na elektrický pohon Stuba Green Team. Vedci z UK ukázali návštevníkom centra lebku jaskynného medveďa, zub mamuta, žraločie zuby a ďalšie fosílie z blízkeho okolia Bratislavy.
Popoludňajší kultúrny program univerzít sa kvôli nepriaznivému počasiu musel presunúť z Námestia M. R. Štefánika pod strechu nákupného centra.
tasr