PUBLIKOVANÉ 21. jún 2012
Za päť rokov najviac klesol záujem o absolventov Stavebnej fakulty STU.BRATISLAVA. V máji bolo podľa štatistík Ústredia práce nezamestnaných vyše 22,5 tisíca absolventov. Ich šance na trhu veľmi závisia od školy a zamerania štúdia.
Najlepšie šance zamestnať sa mali vlani vysokoškolský absolventi , ktorí študovali na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity.
Za nimi nasledovali absolventi Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. Tretí v poradí atraktivity pre zamestnávateľov boli absolventi Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity. Vyplýva to z údajov pracovného portálu Profesia.sk.
V prvej dvadsiatke najlepších absolventov na trhu práce bolo 11 fakúlt technického zamerania. Najčastejšie, šesťkrát, sa medzi úspešnými fakultami objavili fakulty so zameraním na informatiku.
Fakulty s najvyšším záujmom zamestnávateľov v roku 2011
Zdroj - Profesia.sk
Najviac stratila technika
Spomedzi všetkých fakúlt verejných vysokých škôl za päť rokov najviac klesol záujem zamestnávateľov o absolventov stavebných fakúlt.
"Za päť rokov klesol záujem spomedzi top 20 fakúlt o absolventov Fakulty hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity, Fakulty podnikového manažmentu, Národohospodárskej fakulty z rovnakej univerzity a Fakulta managementu z Univerzity Komenského," uvádza Profesia.
Z rebríčku vyplýva, že stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity bola za rok 2011 na 47. mieste. V roku 2007 by sa objavila ešte na 28 mieste. Ďalší výrazný prepad zaznamenali fakulty Hutnícka na Technickej univerzite v Košiciach a Stavebná fakulta na Žilinskej univerzite.
O aké fakulty najviac klesol záujem
Zdroj - Profesia.sk
Nie v odbore
Absolventi vysokých škôl však často dosiahnuté vzdelanie pri práci nevyužívajú a zamestnajú sa aj na pozíciách, na ktoré by im stačila stredná škola.
„Absolventi informatických fakúlt deklarujú záujem pracovať v oblasti, ktorú vyštudovali. Pri absolventoch ekonomických fakúlt to neplatí. Majú úspech u zamestnávateľov, ktorý ale môže byť spôsobený tým, že reagujú na pozície, kde sú vďaka vzdelaniu vysoko prekvalifikovaní," povedala Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia.
Ak sa má firma rozhodnúť, či zamestná na pozícií vyžadujúcej stredoškolské vzdelanie človeka so strednou školou alebo absolventa vysokej školy, uprednostní človeka s vyšším vzdelaním, tvrdí Molnárová.
Medzinárodné vzťahy a IT
Rozdiely sú vidieť aj u samotných absolventov. Ľudia, ktorí skončia Fakultu informaticky a informačných technológii STU vo svojich životopisoch uvádzajú, že by chceli pracovať najmä ako programátori, IT analytici, softvéroví inžinieri, IT testeri a správcovia informačného systému, uvádza Profesia.
Zo životopisov, ktoré následne aj zašlú firmám vyplýva, že sa skutočne sa uchádzajú o miesta, ktoré zodpovedajú ich kvalifikácii.
Inak je to u absolventov Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity. Už v životopise uvádzajú, že chcú pracovať na pozíciách pod ich úrovňou vzdelania. Chceli by sa zamestnať na pozíciách administratívnych pracovníkov, referentov, asistentov alebo office manažérov. Následne na pozície, kde stačí stredoškolské vzdelanie aj reagujú.
Práca v administratíve
Absolventi často volia administratívne pozície. Nevyžadujú totiž žiadne špecifické zručnosti ani schopnosti. "Na pozície administratívnych pracovníkov reagujú aj absolventi Fakulty elektrotechniky a informatiky STU alebo Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského," uvádza Profesia.
Popri administratívnej práci sa však zaujímajú aj o prácu v svojom odbore, kde by mohli využiť dosiahnutú vzdelanie. "Administratívne pozície tak pre nich môžu byť jednou z možností, kde posielajú žiadosti v prípade, že by neuspeli na kvalifikovanom mieste," tvrdí Profesia.