V oblasti znižovania emisií sa veľa hovorí o rôznych formách dopravy, kým budovy zostávajú čiastočne mimo pozornosti. Ich prevádzka pritom môže za asi 40 % všetkých vyprodukovaných skleníkových plynov. Najväčší podiel na tom malo dlhé roky vykurovanie, postupne sa však karta obracia a viac energie spotrebúva v mnohých budovách chladenie. Klimatizácia je dnes bežná vec, ktorú poznáme z obchodov, kancelárií, bytov i domov. Regulovanie teploty a vlhkosti vzduchu sa stalo bežnou súčasťou životov mnohých ľudí. Zariadenia slúžiace na tento účel patria k veľkým „žrútom“ elektriny a mnohé veľké mozgy sa snažia k nim vymyslieť šetrnejšiu alternatívu.
Jedným z týchto odborníkov je profesor Michal Masaryk zo Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. So svojím tímom pracuje okrem iného na systéme ejektorového chladenia, o ktorom nám porozprával viac. V rozhovore sa dozviete:
O princípe chladiacich strojov, čo je rekuperácia a tepelné čerpadlo.
V čom spočíva výnimočnosť ejektorového chladenia.
Prečo používa ako chladivo vodu a aké to má výhody i nevýhody.
Aké má toto riešenie praktické uplatnenie.
Kde sa bude systém testovať a kedy by sa mohol dostať na trh.
Profesor Masaryk pôsobí na Strojníckej fakulte STU v rámci Ústavu energetických strojov a zariadení. Vo svojej práci sa venuje primárne teplu a chladu. Prednáša tiež na Stavebnej fakulte na Katedre technických zariadení budov, ako aj na technických školách v Brne a vo Viedni.
Prečítajte si viac:
https://zive.aktuality.sk/clanok/shZrU4n/ejektorove-chladenie-dokaze-nahradit-klimatizaciu-a-pracovat-takmer-zadarmo-rozhovor/