Eugen Schnierer, moderátor: „Európska únia pracuje dlho na tom, aby zákonom uchopila umelú inteligenciu. Aktuálne sa finalizuje pozícia Európskeho parlamentu, hovorí europoslankyňa Miriam Lexmann z KDH. Legislatíva by sa mohla sústrediť aj na vysokorizikové systémy,. Aké sú to, vysvetlil v relácii Z prvej ruky, Matúš Mesarčík z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií a Právnickej fakulty Univerzity Komenského.“
Matúš Mesarčík: „Napríklad presadzovanie práva a biometria, sú tam napríklad využívanie umelej inteligencie pri filtrovaní životopisov, pri prijímaní do zamestnania alebo prevádzka kritickej infraštruktúry. A práve tieto oblasti aplikácie bude môcť Európska komisia dopĺňať. Kontrolovať a dopĺňať, to znamená, nebude to musieť ísť už niekoľkoročným legislatívnym procesom, ale veľmi rýchlo oveľa efektívnejšou cestou.“
Eugen Schnierer, moderátor: „Ivan Sekaj z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity reagoval, že takéto regulácie pomôžu znížiť len niektoré riziká a nepostihnú všetky.“
Ivan Sekaj: „Tých rizík je viac a zatiaľ sú riešené také, také riziká, ktoré ja osobne identifikujem ako možno menej kritické. To, poviem to ľudovo, hlúpnutie civilizácie, to znamená, že používame technológie, stávame sa závislými od technológií, menej rozmýšľame. Toto je veľmi ťažký problém, ktorý, ktorý si neviem aké opatrenia vyžiada regulačné.“