Mladí vedci z Ústavu informatizácie, automatizácie a matematiky FCHPT STU predstavili návštevníkom inteligentný ekologický skleník Vesna, ktorý pomáha riadiť umelá inteligencia.
Skleník funguje na báze riadiacich systémov, ktoré dostávajú požiadavky vyplývajúce zo špecifických potrieb rastlinky. „Kvetinka sa snaží rásť a my sa jej v tom usilujeme pomôcť,“ odpovedal mladý výskumník na otázku malého dievčatka, ktoré sa pýtalo, na čo to celé slúži.
Skleník je schopný regulovať vlhkosť a vodu podľa potrieb rastliny, pričom je možné to n diaľku pomocou telefónu. Aplikácia monitoruje dlhodobý stav rastlinky. „Skleník komunikuje prostredníctvom bezdrôtového internetového pripojenia s počítačom, ktorý sa snaží zabezpečiť autonómne riadenie bez potreby ľudských zásahov. V prípade neštandardných situácií je administrátorovi automaticky odoslaná notifikačná správa.“
Skleník je akýmsi prvým experimentom, na ktorom sa študenti učili riadiť jednoduchý proces. Vývojári momentálne stavajú Vesnu s dĺžkou dva metre a so šírkou a výškou 1m.
„Takýmto spôsobom dokážeme vedľa seba umiestniť viacero rastlín a riadiť podmienky súčasne, čím sa opäť šetria nejaké zdroje. Škálu teda už len zväčšujeme,“ uviedol mladý vedec z tohto ústavu.
Prečítajte si viac:
https://vedanadosah.cvtisr.sk/technika/europsku-noc-vyskumnikov-2023-ovladla-aj-umela-inteligencia/