Jozef Dúbravský, moderátor: "Automobilový priemysel potrebuje každý rok desaťtisíce ľudí na nové pracovné miesta alebo ako náhradu za tých, ktorí odišli do dôchodku. Keďže školy produkujú len zlomok z toho a z radov nezamestnaných firmy nedokážu preškoliť potrebný počet ľudí, situácia začína byť kritická."
Daniel Horňák, reportér TA 3: "Na Slovensku prevláda trend humanitných odborov, mnohí študenti si ich vyberajú, lebo sa im takéto štúdium zdá byť ľahšie, ako technické smery. Ekonomika sa ale vyvíja presne opačne, firmy hľadajú tisíce strojárov a elektrotechnikov, nie politológov a právnikov."
Jaroslav Holeček, Zväz automobilového priemyslu: "Potreba technicky vzdelaných stredoškolských absolventov je ročne viac ako 30-tisíc a my dostávame iba niečo menej ako 5-tisíc. Je to naozaj alarmujúci stav."
Daniel Horňák: "Zmeniť tento trend má viacero projektov, napríklad aj automobilová Junior akadémia. Žiaci siedmych a ôsmych ročníkov základných škôl budú môcť počas letných prázdnin v Bratislave, Trnave a v Žiline prakticky zistiť, aké to je pracovať v automobilovom priemysle. Do projektu sa zapojili aj univerzity."
Branislav Hučko, dekan Strojníckej fakulty STU: "Dnes mnohé profesie si vyžadujú, ktoré kedysi sa zdali byť, že sú čisto robotnícke, dnes už si vyžadujú vzdelanie technické na vysokej škole."
Daniel Horňák: "Keďže prípadné výsledky týchto krokov sa ukážu až o niekoľko rokov, firmy vyzývajú vládu, aby pomohla riešiť túto situáciu."
Juraj Sinay, prezident Zväzu automobilového priemyslu: "Hľadať spôsoby, ako uľahčiť príchod kvalifikovanej pracovnej sily na slovenský automobilový trh."
Daniel Horňák: "Minister práce Ján Richter už pripustil možnosť vydávania takzvaných zelených kariet, na ich základe by firmy mohli jednoduchšie prijímať ľudí zo zahraničia na konkrétne pozície."
PUBLIKOVANÉ 17. máj 2016