Bratislava - Len dvaja zamestnanci, ročné tržby približne 14-tisíc eur, žiadna webová stránka ani sídlo spoločnosti. Aj takáto firma minulý rok žiadala štyri milióny eur z eurofondov na dlhodobý strategický výskum. A aj jej ich odklepli, napriek tomu, že zrejme išlo o schránkovú firmu, ktorá si navyše len tri dni pred schválením dotácie zapísala výskum medzi svoje činnosti v obchodnom registri. Na túto, ale aj ďalšie firmy, ktoré s výskumom nemali skúsenosti, upozornila minulý rok, po prevalení škandálu s eurofondmi, opozícia. Výzvu nakoniec po varovnom liste Európskej komisie ministerka školstva Martina Lubyová zrušila. Teraz ju vypísala opäť a podľa jej slov už podobné fiasko nehrozí.
Dotácie museli stopnúť
Takmer na deň presne, pred 11 mesiacmi, musela v tom čase nová ministerka školstva zrušiť výzvu na dlhodobý strategický výskum. Dôvodom boli pochybnosti o rozdeľovaní dotácií, ktoré sa nepozdávali ani Európskej komisii. Namiesto vysokých škôl či relevantných výskumných spoločností dostali dotácie malé firmy s minimálnym počtom zamestnancov či bez reálnych skúseností. Výzvu ministerka školstva Lubyová zrušila skôr, ako sa s pochybnými firmami podpísali zmluvy. Teraz šéfka rezortu výzvu vypísala opäť. Stanovili sa však aj nové pravidlá, podľa ktorých sa už schránková firma do výzvy nemôže zapojiť. Sprísnené podmienky sú najmä pre podnikateľov. Ako tvrdí šéfka rezortu školstva, firmy musia mať reálne skúsenosti s realizáciou. Podľa nej tak budú musieť podnikatelia dokladať osvedčenie o spôsobilosti realizovať výskum, ktoré vydáva ministerstvo školstva. Okrem toho musí byť spoločnosť ekonomicky stabilná s spĺňať aj ďalšie podmienky. ,,Firma nemôže vzniknúť tri dni predtým, ako požiada o projekt," dodala Lubyová. Jedna z nových podmienok je aj to, že žiadateľ a jeho partner musia existovať minimálne 36 mesiacov. Kritérium, ktoré je platné len pre firmy, však výrazne ovplyvňujú startupy. ,,Ministerstvo nás týmto úplne odpísalo, nemôžeme sa do výzvy opätovne zapojiť, sťažuje sa na sprísnené podmienky vedec Pavol Čekan, ktorý sa z univerzity v New Yorku rozhodol vrátiť domov a založil startup MultiplexDX. Do pôvodnej výzvy sa zapojili a peniaze im nepridelili, opäť to však skúsiť nemôžu.
Univerzity sa zapoja
Vo výzve na dlhodobý strategický výskum je až 288 miliónov eur, rovnaká suma bola aj v pôvodnej zrušenej výzve. Tentoraz však bude rozdelená na päť podskupín. Rezort školstva na tento krok pristúpil z praktických dôvodov, ak by sa opäť zistili pochybnosti a Európska únia tok peňazí stopne, urobí tak len v jednej podskupine, ostatné projekty tak neutrpia. O dotácie z eurofondov sa pôvodne uchádzali aj univerzity či Slovenská akadémia vied. Peniaze im však nepridelili. ,,Budeme sa uchádzať znova, je to aj naša spoločenská povinnosť. Veď my máme robiť vedu," potvrdil rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer. Aj keď je podľa neho rok, počas ktorého museli na opätovné vypísanie výzvy čakať dlhý čas, verí, že sa peniaze stihnú vyčerpať. Kvôli škandálu s eurofondmi sme už vlani nevyčerpali 27 miliónov v operačnom programe Výskum a inovácie.
Romana Gogová
[HN 15/08/2018]