Pavol Michalka, moderátor: "Klimatické zmeny spôsobujú čoraz viac výjazdov hasičov. Navyše, počet krízových situácii na Slovensku aj vo svete narastá a pribúdajú i nové hrozby. Otázkou preto je, či je štát na takého situácie pripravený. Krokom vpred by mohla byť spolupráca štátu s vedcami z STU."
Sebastián Pavlis, redaktor: “Budúcnosť Slovenska čakajú rôzne výzvy - migračná kríza, prechodné elektromobily či odstraňovanie environmentálnych záťaží z minulosti. Aj na takýchto príkladoch je potrebná spolupráca viacerých záchranných zložiek. Po novom sa ale ich práca obohatí a to o poznatky a väčšiu spoluprácu s vedcami.”
Oliver Moravčík, rektor STU: “Vieme poskytnúť znalecké expertné, ale je súdne posudky.”
Pavol Mikulášek, prezident Hasičského a záchranného zboru: “Či už sú to ohrozenia priamo nejakými chemickými látkami, alebo sú to výzvy v oblasti stavebných konštrukcií, požiarnej bezpečnosti stavieb, alebo sú to oblasti edukačné.”
Sebastián Pavlis: "Jedným z príkladov je aj Chemko Strážske. Vedci napríklad spravili rozbor krvi hasičov, ktorí na mieste zasahujú, či navrhli špeciálne kontajnery, kde nebezpečné látky uskladnili. Na to, aby celý proces prebehol bezpečne, museli pracovníci STU vykonať desiatky až stovky rozborov. Napríklad nimi určili, aký oblek musia mať hasiči."
Ladislav Štibrányi, STU: “Skoro všetci, čo boli na zásahu, mali vysoké koncentrácie PCB od 50 nanogramov až do 800 nanogramov na liter. A dievčatá z kontrolného chemického laboratória, ktoré tam boli na zásahu, tie mali zhruba 300 nanogramov, hoci sú 120 kilometroch od Strážskeho.”
Sebastián Pavlis: “Na predchádzanie hrozieb a ich rýchle riešenie vznikne špeciálne centrum.”
Dominika Reynolds, STU: “CBRN v tomto zmysle chemické, biologické, nukleárne hrozby, alebo proste mimoriadne situácie, ktoré sú s touto problematikou spojené.”