Ľuboš Sarnovský, moderátor: „Už takmer stovky miliónov eur za posledné roky na Slovensku doslova spláchla voda. Hoci katastrofálne povodne bývajú najmä v letných mesiacoch, jarné otepľovanie je druhým najnebezpečnejším obdobím. Zvýšené hladiny tokov dnes namerali na dvadsiatich dvoch miestach.“
Marianna Mašátová, redaktorka: „Náhle oteplenie po nekonečnej zime na jednej strane teší, no na druhej aj desí. Najmä ľudia žijúci v blízkosti vodných tokov s obavami sledujú ich stúpajúce hladiny.“
Danica Lešková, hydrologička SHMÚ: „Najmä na západnom a juhu stredného Slovenska sú vodné toky vo výrazných vzostupoch.“
Marianna Mašátová, redaktorka: „Dnes popoludní vyzerala mapa hydrologických výstrah takto. Prvý stupeň hroziacej povodne z topiaceho sa snehu a dažďa platil najmä pre oblasti západného Slovenska. Na juhu stredného Slovenska vyhlásili druhý stupeň a tretí na pár hodín v Plášťovciach. Situácia by sa však vraj už zhoršovať nemala.“
Danica Lešková, hydrologička SHMÚ: „Očakávame, že sneh sa bude naďalej topiť, avšak nemal by už spôsobiť také výrazné vzostupy.“
Viliam Macura, vedúci Katedry vod. hosp. STU: „Za posledných tridsať – štyridsať rokov nenastal stav, že by jarné topenie snehov vytvorilo povodňový stav. Teda taký, aby boli vážnejšie škody.“
Marianna Mašátová, redaktorka: „Na to sa však len ťažko budú spoliehať ľudia, ktorým aktuálne zaplavuje záhradky. Vodohospodári síce momentálne v postihnutých oblastiach zasahujú, napríklad stavaním bariér z vriec s pieskom a inými opatreniami, no na dlhodobé riešenia protipovodňovej ochrany nemajú peniaze.“
Maroš Stano, hovorca ministerstva životného prostredia SR: „Na tento rok vodohospodári dostali osem celé šesť milióna eur, aj na protipovodňové opatrenia, plus počítajú s peniazmi z eurofondov.“
Ľubomír Krno, hovorca SVP: „Prostriedkov je naozaj minimum, my sme dostali asi tretinu prostriedkov, ktoré sme mali dostať.“
Marianna Mašátová, redaktorka: „Niektorí odborníci nie sú príliš nadšení z projektu revitalizácie krajiny, na ktorý išlo posledné roky zhruba tridsaťštyri miliónov eur. Do projektu, ktorý nešiel cez vodohospodárov bolo zapojených takmer päťsto obcí, ktoré vo svojom okolí stavali lokálne prehrádzky.“
Viliam Macura, vedúci Katedry vod. hosp. STU: „Po prvej povodni sa jeho akumulačný priestor stratí, lebo je naplnený splaveninami.“
Ľubomír Krno, hovorca SVP: „Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý zo zákona má robiť protipovodňové opatrenia, no tak ten v podstate za toto obdobie nedostal prakticky nič.“
Marianna Mašátová, redaktorka: „Nový minister životného prostredia preto projekt stopol a protipovodňové opatrenia dal opäť do rúk vodohospodárom.“
Maroš Stano, hovorca ministerstva životného prostredia SR: „Na Slovensku existuje tristosedemdesiatosem miest s významným rizikom povodní a stoosemdesiatjedna miest s možným rizikom povodní.“
Viliam Macura, vedúci Katedry vod. hosp. STU: „To, čo sme tradične tu budovali, dá sa povedať niekoľko generácií, tak to treba udržiavať a ďalej rozvíjať.“
PUBLIKOVANÉ 25. február 2013