Ako sa študuje na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, ktorej absolventi sú najžiadanejší na trhu práce informačných a komunikačných technológií, približuje jej absolvent JAKUB MAČINA, ktorý získal so svojou diplomovou prácou v elitnej IT súťaži druhé miesto.
Dnes pracuje vo firme Exponea na pozícii AI Engineer (inžinier v oblasti umelej inteligencie venuje sa odporúčacím systémom.
Veľmi dobre si pamätám, aké to bolo, keď som bol štvrták na Gymnáziu v Dubnici nad Váhom. Bol som veľmi nerozhodný, akým smerom sa budú moje kroky uberať. Bavilo ma viacero predmetov, okrem iného aj informatika, no nebol som si vôbec istý, či chcem celý život sedieť za počítačom a programovať. Tak som si aspoň vtedy predstavoval povolanie v informatike, no dnes viem, že to tak nie je. Viacerí ma navyše odhovárali, že Fakulta informatiky a informačných technológií (FIIT) je príliš náročná škola. No a moja rodina očakávala, že sa stanem doktorom. Jedného dňa som si povedal, že je to predsa moje rozhodnutie, a tak som si zvolil štúdium informatiky na FIIT STU a bolo to skvelé rozhodnutie.
Život začínajúceho startupistu
Moje známky a predispozície v matematike a informatike neboli počas strednej školy nejak oslňujúce. Možno aj preto som sa o to viac na FIIT snažil zo štúdia vyťažiť maximum. Veľmi ma bavilo. Počas prvých rokov som hltal každú informáciu, neustále som sa chcel zlepšovať. Môj život sa zmenil prihlásením sa do medzinárodnej študentskej technologickej súťaže Microsoft Imagine Cup 2015 v rámci mojej bakalárskej práce. Úlohou nášho štvorčlenného tímu bolo vymyslieť a zrealizovať inovatívny nápad, ktorý má potenciál pomôcť ľudom po celom svete. Vytvorili sme aplikáciu Spine Hero, ktorá pomocou webkamery monitoruje vaše sedenie pri počítači a ak človek sedí zle, tak ho na to upozorní. A potom sa to spustilo, okúsil som život začínajúceho startupistu, vyhrali sme študentskú súťaž Skvelý mladí podnikatelia 2015, zúčastnili sme sa na viacerých podujatiach ako napríklad Noc výskumníkov a získali množstvo cenných skúseností v informatike, ale aj v rámci podnikania.
Zvládol som veci, o ktorých som ani netušil
Vďaka FIIT som sa naučil množstvo vecí, o ktorých som predtým ani len netušil, že by som ich mohol zvládnuť. Na súťaži v Portugalsku som prezentoval pred stovkou ľudí, aj keď som mal kedysi strach z vystupovania na verejnosti, neznášal som v škole písať slohy, ale pri písaní prihlášok do súťaží a rozhovorov som sa to musel naučiť. Získal som množstvo skúseností a zručností, ktoré dnes využívam v praxi. Navyše, v rámci môjho výskumu počas inžinierskeho štúdia som mal možnosť spolupracovať s Harvard University na reálnom projekte s tisíckami používateľov. S výsledkami tohto výskumu som sa dostal na prestížnu svetovú konferenciu, kde som sa mal možnosť stretnúť s poprednými výskumníkmi z Google, Facebook, Spotify alebo Netflix. Štúdium na FIIT nie je len o učení, ale ponúka aj množstvo športov, rôzne študentské spolky či tímové projekty. Najdôležitejšie sú však priateľstvá, ktoré si vybudujete niekedy aj tým, že pred odovzdaním práce ostanete s kamarátmi do druhej rána v škole. Počas štúdia som si vyskúšal letnú stáž vo výskumnom centre vo Švajčiarsku, chodil som do školy na bicykli v Belgicku. Ak vás baví informatika a máte chuť robiť niečo viac ako ostatní, tak FIIT ponúka množstvo skvelých príležitostí, ktoré stoja za to.
FOTO:
Jakub Mačina (druhý zľava) riešil v diplomovej práci zvýšenie úspešnosti študentov online kurzov, a to pomocou systému komunitných otázok a odpovedí. Projekt je využiteľný aj vo firmách pri komunikácii so zákazníkmi.
[SME 07/02/2018]