Informačné technológie sú jedným z odvetví, v ktorých je dopyt po zamestnancoch najväčší. Prax stále volá po čo najväčšom počte informatikov. Je to ťažké štúdium či nie? O tom, ako študentov presvedčiť, aby išli študovať na Fakultu informatiky a informačných technológií STU, hovorí jej dekanka profesorka Mária Bieliková.
Ako by ste teda mladých ľudí presvedčili, aby išli študovať na vašu fakultu?
To sú dve otázky. Prečo informatiku a informačné technológie a prečo práve k nám. Informatika je úžasná disciplína, lebo v sebe zahŕňa neuveriteľnú variabilitu. Doslova si v nej nájde svoje miesto takmer každý. Vymýšľame a vyvíjame systémy pre najrôznejšie úlohy a ľudí rôznych kultúr. Treba ich nielen „nakódiť", ale najmä zistiť, čo ten-ktorý človek potrebuje, vymyslieť, ako to realizovať, navrhnúť, aj s uvažovaním rôznych ohraničení, prepojení na iné systémy, realizovať, testovať. Pri tom sa uplatnia aj tí, čo radi komunikujú s inými ľuďmi, možno sú trochu aj psychológovia, alebo tí, čo majú estetické cítenie a vymýšľajú, ako má aplikácia vyzerať. Prispievame priamo k lepšej kvalite života všetkých, nehovoriac o ekonomickom a sociálnom rozvoji. A prečo na našu fakultu? Lebo od nás vychádzajú tí, ktorí sú v praxi na významných pozíciách, dlhodobo naši absolventi najviac zarábajú. A nejde len o plat, ide o to, že naši absolventi pracujú vo svojom odbore, vyberajú si a sú profesijne úspešní. Dôležité je pritom odpovedať si na základnú otázku - chcem sa zlepšovať? Ak áno, naša fakulta je tá správna. Naše štúdium nie je ťažké. Svojou náročnosťou určite nevyčnievame v porovnaní s inými fakultami serióznych univerzít. Treba chcieť na sebe pracovať, vôbec netreba už pred nástupom k nám byť „dobrý programátor". Aj keď treba povedať - to, že naši absolventi sú vo svojej 40-ročnej kariére úspešní, si musia počas štúdia odpracovať viac ako na niektorých iných fakultách. Ale čo je dnes zadarmo?
Aké programy pre nich pripravujete?
Pre bakalárov máme pripravené študijné programy informačná bezpečnosť, informatika a internetové technológie. Každý program sa snaží pozerať na oblasť IT zo svojej perspektívy tak, aby sme vychovávali expertov s jasným zameraním. Či už špecifickejšie zameraná informačná bezpečnosť, alebo širšie zameraná informatika, kde sa dá profilovať do počítačovej grafiky, softvérového inžinierstva, inteligentných systémov, alebo internetové technológie s profiláciou do počítačových sietí aj v kontexte ich bezpečnosti či dnes moderných softvérovo definovaných sietí alebo vnorených systémov, ktoré sú základom pre rozvíjajúci sa Internet vecí. Pre inžinierov ponúkame dva študijné programy - informačné systémy a softvérové inžinierstvo, na ktoré môžu nadviazať z ľubovoľného nášho bakalárskeho programu. Samozrejme, sú otvorené aj pre študentov z iných univerzít.
Zvyšuje sa záujem o štúdium zo strany študentov a o ktoré odbory najviac?
O štúdium na našej fakulte je stále záujem, aj keď prax by rada videla ešte viac našich absolventov. Hodnotiť študijné programy podľa záujmu teraz ešte celkom nevieme, keďže práve ponúkame dva nové študijné programy v bakalárskom štúdiu - internetové technológie a informačnú bezpečnosť. Tieto spolu s informatikou odzrkadľujú najnovšie trendy v IT vo svete aj požiadavky pracovného trhu.
Čo chýba budúcim študentom, ktorí chcú informatiku študovať?
Aj my trpíme nie práve šťastnými opakovanými reformami školstva. Najmä z pohľadu základov matematiky a logického rozmýšľania našich uchádzačov. Ale to všetko sa dá zvládnuť, ak študent chce. Chcieť na sebe pracovať je 80 percent úspechu. A vieme pomôcť aj s tými 20 percentami, ak stredoškolák zmení priority počas strednej školy. Základy matematiky môže získať, keď u nás študuje o rok dlhšie na štvorročnom bakalárskom štúdiu. Máme s tým veľmi dobré skúsenosti.
Aké je zastúpenie žien v počte študentov a ako sa pozeráte na ich štúdium? V čom sú lepšie ako muži alebo čo im chýba?
Aktuálne máme asi 9 percent študentiek. Mali sme aj 4-5 percent pred pár rokmi. Ženy majú vo všeobecnosti lepšie komunikačné schopnosti, ktoré sú pre viaceré IT pozície nenahraditeľné. Aby ľudia vedeli problémy zadať a potom prijať riešenia, musia informačné technológie komunikovať s ľuďmi prívetivo, zrozumiteľne, príťažlivo. Táto ľudská dimenzia použitia informačných technológií je podstatná. V nej sú dievčatá určite lepšie. A dôležitosť tejto dimenzie sa ešte bude zvyšovať. Analytici informačných systémov, a teda aj analytičky, sú dnes jedni z najlepšie platených. Zároveň to umožní nahliadnuť do iných profesií, čo robí z takejto práce aj veľký zážitok. Teda minimálne pre mňa to bolo vždy zaujímavé a lákavé, keď som mala možnosť v rámci projektov vojsť do domény zdravotníctva, bánk či digitálnych knižníc. A teším sa na ďalšie napríklad aj v rámci výskumného centra používateľského zážitku a interakcie, ktoré vediem a je priam stvorené aj pre dievčatá.
Pozrime sa teraz na spoluprácu školy s firmami... S ktorými najviac spolupracujete a na akých programoch sa podieľajú študenti?
Naša fakulta spolupracuje s praxou odjakživa. No ani zďaleka nie tak, ako by to mohlo byť. Prvých deväť rokov fakulta fungovala na dvoch poschodiach, bez možnosti rozumného rozvoja v tomto smere. Teraz máme krásnu novú budovu a k tomu nielen šikovných študentov, ale aj ich zanietených učiteľov, bez toho by tí naši absolventi neboli na vrchu všetkých rebríčkov. To umožnilo viac naštartovať spoluprácu s praxou, aj keď to ide pomaly. Máme už firmy, s ktorými máme spoločné výskumné pracoviská. A rozbiehame spoluprácu s ďalšími. Najmä vďaka tomu, že vo výskume sme sa významne preorientovali na také problémy, ktoré sú pre náš IT priemysel zaujímavé: bezpečnosť systémov aj sietí, dátová analytika, počítačová grafika a počítačové videnie, vnorené systémy, softvérové a informačné architektúry so zameraním na web. Postupne zapájame do nich študentov už od bakalárskeho štúdia. Je tu veľa príležitostí na win win prepojenia.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
”Analytici informačných systémov, a teda aj analytičky, sú dnes jedni z najlepšie platených. Zároveň to umožní nahliadnuť do iných profesií, čo robí z takejto práce aj veľký zážitok.