Janette Štefánková, moderátorka: „Vysoké školy žiadajú vyššiu dotáciu na študenta v IT odboroch. Spojili sa s IT komunitou a vláde navrhujú zmenu spôsobu financovania. Tvrdia, že v porovnaní s ostatnými krajinami v digitalizácii zaostávame a na trhu už teraz chýba desaťtisíc informatikov. Varujú, že ak nepríde k zmene, zo Slovenska sa stane iba montážna dielňa.“
Katarína Jánošíková, redaktorka: „Objednať sa cez internet k lekárovi alebo kúpiť pomocou aplikácie cestovný lístok. Na Slovensku nebude mať kto vytvárať takéto programy a krajine hrozí, že sa prepadne v digitálnej konkurencieschopnosti. IT komunita bije na poplach. Slovensku chýbajú IT odborníci. Badať to na pomalej digitalizácii už teraz, keď štát nevie nájsť a zaplatiť dostatok odborníkov.“
Milan Ftáčnik, Slovenská informatická spoločnosť: „A potom ten štát si to objednáva samozrejme u IT firiem, ktoré pôsobia na trhu. Ak oni nemajú dostatok kapacít, trvá to dlhšie, tie riešenia nie sú dostatočne kvalitné.“
Katarína Jánošíková: „Od začiatku roku uverejnil len najväčší pracovný portál Profesia.sk vyše trinásťtisíc ponúk na prácu v oblasti IT. Za porovnateľné obdobie v posledných dvoch rokoch sa počet ponúk zvýšil o dvetisíc. Nemá ich však kto obsadiť.“
Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity: „Je naozaj na trhu práce dostatok, až veľmi veľké množstvo pracovných pozícií alebo ponúk v oblasti informatiky. Žiaľ, ale naše kapacity sú obmedzené tým, že nevieme zaplatiť nových učiteľov na vysokých školách, aby sa venovali ďalším a ďalším mladým ľuďom.“
Milan Ftáčnik: „Na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU tisíc študentov učí osemnásť pedagógov, tak nemajú fyzickú kapacitu na to, aby sa dostatočne venovali tým študentom.“
Mário Lelovský, IT Asociácia Slovenska: „Dnes potrebujeme informatikov, ale nikto informatickým školám a fakultám nepridá. My potrebujeme zaplatiť tých pedagógov a vytvoriť oveľa vyššie finančné predpoklady na to, aby študovali na týchto fakultách mladí ľudia.“
Katarína Jánošíková: „Učiť nechce takmer nikto. Aj absolvent informatiky má totiž niekoľkonásobne vyšší plat v porovnaní s pedagógom. So zvýšenou dotáciou však zatiaľ vysoké školy rátať nemôžu.“
Zo stanoviska Ministerstva školstva SR (text v obraze): „Sme otvorení diskusii na systémové riešenie. Súčasné koeficienty sú odvodené najmä od personálnej náročnosti študijných odborov, ale aj takisto sa posudzuje miera evidovaných uchádzačov o zamestnanie - absolventov.“
Katarína Jánošíková: „Školy môžu peniaze získať aj cez rozvojové projekty. Na tento rok o ne v oblasti informatiky vysoké školy neprejavili záujem. Ďalšie môžu na ministerstvo školstva predkladať na rok 2018.“